Brodnica: trzeźwieją na koszt szpitala

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Dziennik Toruński Nowości/Rynek Zdrowia   • 19 sierpnia 2009 16:22

W Brodnicy osoby nietrzeźwe trafiają na komisariat lub do szpitala. W mieście nie ma woli zorganizowania izby wytrzeźwień. Nie powiódł się też plan utworzenia oddziału detoksykacyjnego.

Brodnica: trzeźwieją na koszt szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tej sytuacji koszty pobytu odurzonych alkoholem spadają na szpital lub policję. – Jeżeli ktoś jest w stanie upojenia alkoholowego i istnieje zagrożenie dla życia i zdrowiu, to zostaje w szpitalu. Pozostali trafiają na komisariat – mówi Dziennikowi Toruńskiemu Nowości insp. Andrzej Rogalski, komendant policji w Brodnicy.

Jak tłumaczy komendant brodnickiej policji, jeżeli ktoś jest w stanie upojenia alkoholowego i istnieje zagrożenie dla jego życia lub zdrowia, to zostaje w szpitalu. Natomiast, jeżeli ktoś pozostając pod wpływem alkoholu zakłóca porządek i zagraża bezpieczeństwu innych osób, to przebywa w areszcie.

Teoretycznie za doprowadzenie i pobyt w jednostce policji obowiązują opłaty. W Brodnicy jest to 120 zł, ale w praktyce należności są nie do ściągnięcia. – Z reguły są to osoby niewypłacalne – przyznaje insp. Andrzej Rogalski. Ściągalność wynosi 30-40 procent.

Pamiętając o częstej niewypłacalności osób, które nadużywają alkoholu małe miasta, ze względu na koszty, nie kwapią się do organizowania izb wytrzeźwień, a i duże mają z finansowaniem takich „noclegowni” spore kłopoty. W przeszłości pojawiła się propozycja, żeby przy szpitalu powstał oddział detoksykacji. – Była to inicjatywa pani prokurator, ale propozycji nie podjął ani urząd miasta, ani starostwo – wskazuje Marek Nowak, dyrektor Powiatowego Szpitala w Brodnicy.

W ramach kontraktu szpital nie jest w stanie sam utrzymać takiego oddziału. Gminy mają co prawda „podatek korkowy”, jak nazywa się opłaty za koncesje alkoholowe, ale uważają, że z tych dochodów powinno się finansować pomoc dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu.

- Też byłbym za tym, żeby rozwiązywać problem, ale oddział detoksykacyjny tak naprawdę nie zapewnia leczenia, a tylko pewien komfort osobie, która nadużyła alkoholu i trzeba ją doprowadzić do – mówiąc żartobliwie – stanu używalności – kwituje temat Waldemar Gęsicki, starosta brodnicki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze