Brakuje lekarzy. Trzy przychodnie w województwie do zamknięcia

Autor: oprac. SzB • Źródło: Zawsze Pomorze, Rynek Zdrowia07 października 2022 14:00

Do końca roku w województwie pomorskim zostaną zamknięte trzy przychodnie. Powodem — brak lekarzy, informuje portal "Zawsze Pomorze". Prezes spółki prowadzącej dwie przychodnie poza Trójmiastem przyznaje, że problemem nie są stawki, ale fakt, że lekarze są przepracowani.

Brakuje lekarzy. Trzy przychodnie w województwie do zamknięcia
Województwo pomorskie. Trzy przychodnie do zamknięcia, gdyż... brakuje lekarzy. Fot. Shutterstock
  • Brakuje lekarzy w województwie pomorskim. Dlatego też do końca roku zamknięte zostaną trzy przychodnie 
  • Prawo wykonywania zawodu ma 13,5 tysiąca lekarzy i lekarzy dentystów z tego województwa
  • — Liczba dentystów jest wystarczająca, ale już lekarzy jest znaczny niedobór. Z tego powodu polski lekarz pracuje na kilka etatów — przyznaje, na łamach portalu "Zawsze Pomorze", dr Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku

Pomorskie: trzy przychodnie do likwidacji

W województwie pomorskim, jak w całym kraju, brakuje lekarzy. Portal "Zawsze Pomorze" informuje, że do końca roku w regionie z tego powodu zamknięte zostaną trzy przychodnie (jedna z Miastka i dwie w okolicach powiatu słupskiego). 

Ponadto zlikwidowano oddziały ginekologiczno-położnicze w Bytowie i Człuchowie, a w Gdańsku i okolicach zamykane są również poradnie zdrowia psychicznego.

Cały czas pojawią się ogłoszenia o prace dla specjalistów. 

— Od zaraz zatrudnimy lekarzy radiologów, lekarzy medycyny ratunkowej oraz innych specjalności na oddział medycyny ratunkowej, głównie do szpitala w Wejherowie. Ponadto lekarzy internistów i chirurgów ogólnych, a także lekarza POZ — przyznaje, w rozmowie z portalem "Zawsze Pomorze", Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Szpitali Pomorskich.

"Z tego powodu polski lekarz pracuje na kilka etatów"

Prawo wykonywania zawodu ma 13,5 tysiąca lekarzy i lekarzy dentystów z województwa pomorskiego. 

— Liczba lekarzy dentystów jest wystarczająca, ale już lekarzy jest znaczny niedobór. Z tego powodu polski lekarz pracuje na kilka etatów — przyznaje, na łamach wspomnianego portalu, dr Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Prezes spółki prowadzącej dwie przychodnie poza Trójmiastem przyznaje, że problemem nie są stawki, ale fakt, że lekarze są przepracowani. 

— Ale o czym tu mówimy, skoro w całym kraju brakuje 70 tysięcy lekarzy? To jakby wyludnił się Tczew z przyległościami — dodaje w rozmowie z dziennikarką portalu "Zawsze Pomorze". 

Rozmówcy przyznają, że obecny kryzys kadrowy w szpitalach pogłębia się z powodu braku odpowiednich rozwiązań prawnych — chodzi chociażby o system no-fault. Dlatego też ustawy, które dotyczącą odpowiedzialności lekarza, doprowadziły do sytuacji, w których ginekolodzy nie chcą pracować w szpitalu, wybierając przychodnie: obawiają się oskarżeń o nieumyślne spowodowanie śmierci. 

Ilu więc lekarzy brakuje w województwie? Tego statystyki nie mówią. – Wiemy np., że Pomorze jest w lepszej sytuacji niż województwa podkarpackie czy lubuskie, świętokrzyskie, ale brak konkretnych danych – rozkłada ręce dr Andrzej Zapaśnik, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, prezes Przychodni BaltiMed, w rozmowie z portalem. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum