Brak kadrowe wśród pielęgniarek to również problem szkół

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2019 14:14

Dyrektorzy olsztyńskich placówek oświatowych alarmują, że brakuje pielęgniarek chętnych do pracy w szkolnych gabinetach. Z jednej strony to efekt braków kadrowych w tej profesji, a z drugiej niskiego wynagrodzenia za taką pracę.

Brak kadrowe wśród pielęgniarek to również problem szkół
Fot. archiwum

Dotkliwy brak pielęgniarek odczuwają praktycznie wszystkie szkoły w mieście.  W większości opiekę nad uczniami sprawuje jedna pielęgniarka, a i ta dyżuruje dwa, trzy razy w tygodniu. W pozostałe dni zazwyczaj pracuje bowiem w innej placówce. 

W reszcie kraju sytuacja wygląda podobnie. 

Przypomnijmy, że reaktywacja medycyny szkolnej  był jednym z punktów kampanii wyborczej PiS. Rząd wielokrotnie wskazywał, że ten punkt jest dla niego bardzo ważny. Jednak, jak pokazuje praktyka, szkoły mają nadal problem z tworzeniem i funkcjonowaniem gabinetów medycznych u siebie. 

Poważną barierą jest fakt, że w kraju dotkliwie brakuje pielęgniarek, a tych z kwalifikacjami do opieki nad uczniami jest jeszcze mniej. 

Krajowe Stowarzyszenie Pielęgniarek Medycyny Szkolnej od lat podkreśla, że aby pielęgniarki trafiły do szkół należy poprawić też sytuację ekonomiczną tej grupy zawodowej. 

Od 1 września 2018 r.  miała obowiązywać Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Jednak do tej pory nie została przyjęta przez Sejm. Kiedy to nastąpi - nie wiadomo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum