Bonifratrzy mają już swoją grupę medyczną. Zakon utworzył spółki kapitałowe

Autor: • Źródło: PAP31 października 2022 12:41

Zakon Bonifratrów, po połączeniu kilku samodzielnie działających spółek, utworzył ogólnopolską grupę medyczną, dysponującą największym - wśród niepublicznych podmiotów leczniczych - zapleczem szpitalnym w kraju. Wartość umów z NFZ zawartych przez te spółki wynosi obecnie blisko 270 mln zł.

Bonifratrzy mają już swoją grupę medyczną.  Zakon utworzył spółki kapitałowe
Bonifratrzy utworzyli ogólnopolską grupę medyczną. Fot. PAP/Marek Zimny
  • Bonifratrzy od ponad 400 lat pomagają w Polsce chorym i ubogim - prowadzą szpitale, przychodnie, domy opieki, hospicja, jadłodajnie
  • Początkowo działali w ramach kościelnej osobowości prawnej
  • Zakon - żeby móc starać się o publiczne środki na finansowanie działalności medycznej - utworzył spółki kapitałowe w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Katowicach

Zakon utworzył spółki kapitałowe

- Kiedy przyglądaliśmy się rynkowi medycznemu w skali mikro i makroekonomicznej, śledziliśmy zmiany strukturalne, rozwój medycyny, trendy demograficzne i zestawialiśmy to z możliwościami naszych rozproszonym w kraju spółek, coraz częściej dochodziliśmy do wniosku, że jedynym sposobem na sprostanie wszystkim wyzwaniom jest połączenie sił, wzmocnienie naszych mocnych stron - wyjaśniła prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Wioletta Niemiec.

Po konsolidacji spółek powstało Bonifraterskie Centrum Medyczne - ogólnopolska grupa medyczna, która w grupie niepublicznych podmiotów leczniczych dysponuje obecnie największym zapleczem szpitalnym w kraju.

To ponad 670 łóżek w kilku szpitalach oraz 2,5 tys. pracowników, w tym prawie 2 tys. lekarzy i pielęgniarek. Wartość umów na świadczenia medyczne podpisanych przez bonifraterskie placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia sięga blisko 270 mln zł.

Będą synchronizować usługi medyczne

Obecnie, po formalnym scaleniu, bonifratrzy chcą zsynchronizować w skali kraju te same rodzaje usług medycznych.

- Trzonem działalności Bonifraterskiego Centrum Medycznego są trzy szpitale - w Łodzi, w Katowicach i w Krakowie, wchodzące w skład finansowanej przez NFZ naszej sieci szpitalnej. Jednym z głównych naszych celów będzie umocnienie ich pozycji jako ośrodków wiodących w kilku dziedzinach medycyny: chirurgii naczyń i angiologii, ginekologii i położnictwa, ortopedii i okulistyki - zaznaczyła wiceprezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Anna Żebranowicz.

Uzupełnieniem działalności szpitalnej w każdej placówce jest szerokie zaplecze diagnostyczne i ambulatoryjne; w każdym z ośrodków w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Katowicach funkcjonuje ponad 20 poradni specjalistycznych.

Rehabilitacja u zakonników: kilka ośrodków

Bonifratrzy znani są z także z opieki rehabilitacyjnej - oprócz kilku dużych ośrodków rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu i Marysinie, prowadzą dwa szpitale rehabilitacyjne: we Wrocławiu i Marysinie-Piaskach (łącznie 200 łóżek), gdzie leczeni są pacjenci w ciężkich stanach, m.in. ze schorzeniami neurologicznymi i po udarach.

Zakon prowadzi Dom Geriatryczno-Rehabilitacyjny dla seniorów w Warszawie (85 łóżek), opiekuje się też 100 chorymi w stacjonarnym hospicjum we Wrocławiu i w oddziałach opieki paliatywnej w Łodzi i Katowicach. W katowickim Szpitalu Bonifratrów działa również wyjątkowe na mapie Polski hospicjum perinatalne, gdzie udziela się medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia rodzicom spodziewającym się dzieci ze zdiagnozowanymi prenatalnie wadami lub zespołami wad wrodzonych.4

Na Dolnym Śląsku i Śląsku zakon prowadzi też sieć hospicjów domowych - opieką objętych jest blisko 900 osób. Skala tej pomocy jest wyjątkowa w porównaniu z innymi regionami Polski - bonifratrzy w ciągu 4 lat dziesięciokrotnie zwiększyli liczbę chorych objętych opieką w hospicjach domowych, zaś pacjentami zajmuje się zespół składający się z ponad 100 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum