Bombki na walkę z białaczką

Autor: Nowości/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2008 12:51

Toruńska Fundacja na Rzecz Hematologii już po raz siódmy razem ze Stowarzyszeniem Chorych na Białaczkę organizują w najbliższą niedzielę, w toruńskim Dworze Artusa, charytatywną imprezę świąteczną.

Będzie specjalny koncert i licytacja ręcznie malowanych bombek choinkowych. Bombki i ozdoby będzie można także kupić po koncercie i przed nim. Dochód zostanie przeznaczony na badanie ochotników, którzy zechcą wzbogacić bank szpiku kostnego. W zeszłym roku udało się zebrać z aukcji i sprzedaży bombek ponad 23 tys. zł, co pozwoliło sfinansować badania 40 osób.

– Pomysł akcji zrodził się wtedy, gdy mieliśmy na oddziale pacjenta, dla którego był duży problem ze znalezieniem dawcy szpiku w Polsce. Postanowiliśmy zebrać chociaż symboliczną kwotę na badania. Zaprosiliśmy artystów, którzy już wcześniej deklarowali chęć pomocy. Teraz jest ich dużo więcej – tłumaczy Małgorzata Całbecka, prezes Fundacji i ordynator Oddziału Hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kontynuacją akcji będzie „Toruńska kropla życia”, czyli poszukiwanie potencjalnych dawców, na których badanie uda się zebrać pieniądze. Jedno badanie kosztuje ok. 600 zł. Nie każdy, kto znajdzie się w rejestrze dawców, dawcą zostanie. Trzeba przebadać wiele tysięcy potencjalnych dawców, by znaleźć takiego, którego parametry są odpowiednie, by mogło dojść do przeszczepu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum