Bo projekt był słaby?

Autor: Rynek Zdrowia/PAP • • 27 maja 2008 15:50

Sejmowa podkomisja zdrowia wstrzymała prace nad projektem ustawy autorstwa PO o zakładach opieki zdrowotnej, który stworzyłby możliwość przekształcania ZOZ-ów w spółki prawa handlowego. Obecnie taka możliwość istnieje jedynie po likwidacji placówki.

Dalsze prace nad projektem wstrzymano do czasu przedstawienia przez ministerstwo finansów planu oddłużenia szpitali, który będzie włączony do nowej ustawy. Za wstrzymaniem prac nad projektem głosowali posłowie koalicji, opozycja wstrzymała się od głosu.
Jak podała PAP, przewodniczący podkomisji Jarosław Katulski (PO) poinformował, że OPZZ, Forum Związków Zawodowych oraz NSZZ „Solidarność“, zwróciły się do podkomisji o przerwanie prac nad ustawą o ZOZ-ach do momentu przedstawienia na forum komisji trójstronnej opinii rządu w sprawie zapowiadanych zmian właścicielskich w szpitalach oraz wypracowania wspólnego stanowiska.
Członkowie komisji pozytywnie odnieśli się do tych postulatów i stwierdzili, że spełnienie ich będzie warunkiem wznowienia prac nad projektem. Nie podano jednak konkretnego terminu wznowienia prac.
Projekt ustawy o ZOZ-ach otwiera pracę nad zapowiedzianą na początku roku przez minister zdrowia Ewę Kopacz reformą ochrony zdrowia. Jest to jeden z dwóch najważniejszych projektów.
W pierwszych dniach maja PO i minister zdrowia poinformowali, że planują przekazanie szpitali samorządom, które dostaną 100 proc. kapitału zakładowego. Natomiast projekt, nad którym pracowała podkomisja zakladał jedynie 51 proc.
Katulski poinformował także, iż OPZZ, Forum Związków Zawodowych oraz NSZZ „Solidarność“, zwróciły się do podkomisji o przerwanie prac nad ustawą o zoz-ach do momentu przedstawienia na forum komisji trójstronnej opinii rządu w sprawie zapowiadanych zmian właścicielskich w szpitalach oraz wypracowania wspólnego stanowiska. Posłowie zdecydowali, że będzie to także warunkiem wznowienia prac. Przewodniczący nie odpowiedział jednak na pytania opozycji o konkretny termin.
Projekt ustawy o ZOZ-ach jest jednym z dwóch kluczowych projektów z pakietu otwierającego reformę służby zdrowia, który minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła na początku roku.
Przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski oraz minister zdrowia Ewa Kopacz oświadczyli na początku maja, że rząd chce przekazać szpitale samorządom. Oznacza to, iż samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego. W projekcie ustawy, który trafił do komisji zdrowia, była mowa o 51 proc. Projekt ustawy o zoz-ach stwarza możliwość przekształcana ich w spółki prawa handlowego z ograniczoną odpowiedzialnością, bądź spółkę akcyjną (do tej pory było to możliwe, ale dopiero po likwidacji placówki).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum