Blisko 50 mazowieckich szpitali w dramatycznej sytuacji. "Tak źle jeszcze nie było"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Wyborcza, Twitter, Rynek Zdrowia30 sierpnia 2022 09:20

Blisko 50 szpitali na Mazowszu zmaga się kłopotami finansowymi. Problem został podniesiony przez dyrektorów placówek podczas posiedzenia (29 sierpnia) Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Blisko 50 mazowieckich szpitali w dramatycznej sytuacji. "Tak źle jeszcze nie było"
Wiele mazowieckich szpitali powiatowych zmaga się z problemami finansowymi. Fot. AdobeStock
  • W trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego jednym z głównych tematów była trudna sytuacja finansowa szpitali powiatowych
  • - Mam kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu szpitalem i tak źle jeszcze nie było (…) Kilkadziesiąt szpitali powiatowych jest na prostej na drodze do upadłości – to głos dyrektora Szpitala Powiatowego w Garwolinie cytowany na Twitterze
  • Z relacji Krzysztofa Strzałkowskiego, szefa klubu radnych PO w Sejmiku Województwa Mazowieckiego wynika, że nowa wycena świadczeń nie pokrywa wzrostu płac, choć miała pokrywać wszystkie koszty utrzymania szpitala – podaje Gazeta Wyborcza
  • Radny wskazuje, że niektórzy dyrektorzy zaciągają pożyczki, ale jest to rozwiązanie tylko czasowe. W związku z tym apeluje o zwołanie okrągłego stołu w sprawie systemu ochrony zdrowia – wyjaśnia "GW"

Dramatyczna sytuacja szpitali powiatowych na Mazowszu

Krzysztof Strzałkowski, szef klubu radnych PO w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, zrelacjonował na Twitterze posiedzenie Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego, które odbyło się 29 sierpnia.

Jak wskazał, blisko 50 szpitali powiatowych boryka się z dramatyczną sytuacją finansową. Przy okazji zacytował niektórych dyrektorów placówek, np.:

- Mam kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu szpitalem i tak źle jeszcze nie było (…) Kilkadziesiąt szpitali powiatowych jest na prostej na drodze do upadłości - słowa dyrektora Szpitala Powiatowego w Garwolinie.

- Mój szpital przez 12 lat się bilansował. Po dzisiejszych zmianach ustawowych będzie chylił się ku upadkowi. Czekają nas jeszcze podwyżki dla pracowników kontraktowych i związane z inflacją – podał dyrektor szpitala w Makowie Mazowieckim.

Nowa wycena świadczeń nie pokrywa kosztów

Strzałkowski w rozmowie z Gazetą Wyborczą wskazał, że wiele szpitali musiało podpisać aneksy do umów z NFZ, by otrzymać dodatkowe środki na podwyżki – zostało to zapisane w ustawie obowiązującej od 1 lipca.

- Okazuje się jednak, że przy ogólnym poziomie wzrostu kosztów o 20–30 proc., zaproponowany przez NFZ wzrost wartości umów wynosi 2–3 proc., co nie daje szans na podtrzymanie działalności – powiedział radny w rozmowie z "GW".

Dodał również, że nowa wycena świadczeń miała pokryć wzrost płac, ale jest niewystarczająca. Jak wskazał "GW", finansowanie obejmuje jedynie płace pracowników etatowych, a dyrektorzy obawiają się utraty płynności finansowej, która może skutkować zamykaniem oddziałów.

Radny – jak podaje "GW" – podkreślił, że wielu dyrektorów mazowieckich próbują ratować swoje lecznice poprzez zaciąganie pożyczek, ale jest to rozwiązanie dobre jedynie na krótką metę. W związku ze wskazanymi problemami radny apeluje o natychmiastowe zwołanie okrągłego stołu w sprawie systemu ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum