Błędy w refundacji mleka dla niemowląt. Posypią się kary dla lekarzy także za inne leki?

Autor: Dziennik Bałtycki, money.pl/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 15:15

NFZ sprawdza prawidłowość wystawianych przez lekarzy recept na refundowane mleko Neocate LCP, które jest stosowane u niemowląt do 1. roku życia. Pierwsze kontrole miały mieć miejsce w woj. podlaskim. Kary wraz z odsetkami sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Fot. Archiwum

Jak informuje lek. Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, rekordzista z woj. podlaskiego musi zapłacić 30 tys. zł. Twierdzi, że "jest to dopiero początek", ponieważ są sygnały, że "już są kontrolowane kolejne leki".

Dodaje, że w woj. pomorskim lekarze na razie dostali pisma z żądaniem złożenia wyjaśnień i teraz czekają na dalszy rozwój wypadków. "Z nieoficjalnych informacji wynika, że jeden ze specjalistów będzie musiał wypłacić jeszcze więcej niż na Podlasiu, bo aż 50 tys. zł" - mówi lekarka cytowana przez Dziennik Bałtycki.

Lekarze twierdzą, ich rolą nie powinno być weryfikowanie refundacji, bo nie mają na to czasu. Zapowiadają, że jeżeli dojdzie do nałożenia ''kar'', będą odmawiać ich regulowania.

NFZ refunduje mleko Neocate do 12. miesiąca życia dziecka (koszt puszki takiego mleka to ok. 153 zł). Dla dzieci powyżej roku stosuje się i refunduje mleko Neocate Junior - informuje money.pl. Jednak - jak podnoszą lekarze - mali pacjenci nie są w stanie przestawić się z dnia na dzień na inne mleko, a sami lekarze nie spodziewali się, że jeśli wypiszą receptę dziecku, które ukończyło rok, narażą się na kary. Dodają, że lekarze POZ zazwyczaj powtarzają recepty na mleko zalecone w poradniach specjalistycznych.

Zabielska-Cieciuch na Twitterze wskazuje, że pierwsze kontrole NFZ odbyły się już wiosną 2019 r. "Obecnie objęły całą Polskę i dotyczą 30-40 proc. jednostek POZ" - pisze. Zaznacza, że lekarze zwracają kwoty nienależnej refundacji z odsetkami nawet z dwóch lat i "codziennie kilka przychodni zgłasza nałożoną karę".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum