Błędy medyczne: czy szpital może kwoty wypłaconych odszkodowań wliczyć w koszty? Wyrok NSA

Autor: oprac. MP • Źródło: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia10 listopada 2022 12:15

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że kwoty wypłacone przez szpital za błąd medyczny nie mogą być wliczone w jego w koszty podatkowe - pisze "Rzeczpospolita".

Błędy medyczne: czy szpital może kwoty wypłaconych odszkodowań wliczyć w koszty? Wyrok NSA
Czy szpital może wliczyć w koszty odszkodowania za błędy medyczne? Fot. AdobeStock
  • "Rzeczpospolita" opisuje sprawę szpitala klinicznego z Poznania, który po przegraniu procesu z pacjentem musiał wypłacić mu odszkodowanie
  • Placówka zapytała fiskus, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatkowaną z własnych środków kwotę zadośćuczynienia
  • Urząd Skarbowy zaprzeczył, a szpital zaskarżył interpretację i w pierwszej instancji wygrał
  • Ostatecznie spór rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny, który przyznał rację fiskusowi

Odszkodowanie za błędy medyczne

- Kwoty wypłacone pacjentowi, który wygrał proces o błąd medyczny, nie są kosztem w CIT. Szpital płaci odszkodowanie za błąd medyczny, ale go nie rozliczy w podatku - informuje "Rzeczpospolita".

Dziennik przytacza przykład szpitala klinicznego z Poznania, który przegrał proces z pacjentem za błąd medyczny, a zasądzone odszkodowanie przekraczało sumę gwarancyjną z polisy, stąd różnicę placówka musiała wypłacić z własnej kieszeni.

Lecznica zwróciła się do urzędu skarbowego o interpretację czy działając w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, na podstawie statutu, którego organem założycielskim jest uniwersytet, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatkowaną kwotę zadośćuczynienia.

Fiskus zaprzeczył, wskazując, że m.in. "opisane wydatki nie zostały poniesione na cele statutowe, tj. ochrony zdrowia" i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Poznaniu, który w pierwszej instancji przyznał rację szpitalowi.

Wyrok NSA w sprawie odszkodowań medycznych

Ostatecznie - wyrok jest prawomocny - Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że kwoty wypłacone przez szpital za błąd medyczny nie mogą być rozliczone przez niego w koszty podatkowe.

Jak informuje "Rz", sąd nie miał najmniejszych wątpliwości, że oceniając charakter spornych wydatków, w ogóle nie można wykazać związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nimi a uzyskanym przez szpital przychodem czy też zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła.

Wyjaśniono, iż "uiszczenie należności orzeczonych na rzecz pacjentów jest wynikiem nieprawidłowego wykonywania przez szpital obowiązków skutkujących odpowiedzialnością deliktową, a to oznacza, że zapłata nie może się racjonalnie przyczynić do wzrostu przychodów".

W ocenie NSA "nawet gdyby sporne wydatki przeszły test z ogólnej definicji kosztów, to i tak dotyczyłoby ich wyłączenie jako usługi wykonanej wadliwie".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum