Biłgoraj: czy jeszcze zdążą z planem B?

Autor: Radio Lublin/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2011 10:47

Zarząd powiatu biłgorajskiego chce jeszcze ubiegać o rządowe środki z planu B.

Biłgoraj: czy jeszcze zdążą z planem B?

Szpital Powiatowy w Biłgoraju, którego dług wynosi 37 mln zł, ponad rok temu został wydzierżawiony.

 - W pażdzierniku 2010 r. zadłużenie wynosiło 57 mln zł. Dług uległ więc zmniejszeniu o 20 mln zł. Na taką kwotę dotaji liczymy - mówi Radiu Lublin starosta biłgorajski Marian Tokarski.

Stosowny wniosek zostanie przesłany do Warszawy w pierwszych dniach lipca. Do końca miesiąca powinna zapaść decyzja w tej sprawie. Jeśli starostwo nie dostanie pieniędzy na spłatę zobowiązań szpitala z czasów przed prywatyzacją, będzie zmuszone zaciągnąć kredyt.

Jak już pisaliśmy, ponieważ 1 lipca wejdzie w życie Ustawa o działalności leczniczej, plan B będzie stopniowo wygaszany. Samorządy, które chcą skorzystać z rządowej pomocy w spłacie części zobowiązań przekształcanych szpitali, mogą składać wnioski w tej sprawie do 20 sierpnia.

Wnioski będą rozpatrzone najpóźniej do października.

Środki na realizację programu są umieszczone w rezerwie celowej, która zgodnie ze sposobem gospodarowania środkami publicznymi musi zostać podzielona do 15 października. Do tego dnia do ministra finansów musi wpłynąć wniosek o uruchomienie środków na realizację umowy podpisanej przez samorząd z resortem zdrowia.

Po wygaśnięciu planu B samorządy będą mogły skorzystać z pomocy w spłacie szpitalnych zobowiązań na podstawie ustawy o działalności leczniczej. Na ten cel rząd zamierza przeznaczyć 1,4 mld zł. 

Więcej:  http://www.radio.lublin.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum