Bilcza: przychodnia będzie czynna tylko pięć dni w tygodniu

Autor: JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2010 11:07

NZOZ Bilczy nie będzie przyjmować pacjentów w soboty. Choć nie podoba się to pacjentom, tak stanowią przepisy...

Bożena Domagała, kierowniczka ośrodka w Bilczy, potwierdza, że przychodnia musiała zrezygnować z przyjmowania chorych w soboty, zgodnie z pismem jakie otrzymała z NFZ, w którym poinformowano NZOZ Bilcza, że może przyjmować pacjentów jedynie od poniedziałku do piątku.

Zdaniem Domagały lekarze podstawowej opieki zdrowotnej dostają od NFZ pieniądze za pacjentów, którzy zapisali się do danej przychodni. Fundusz nie musiał więc dodatkowo płacić za osoby, które przyjmowane są w sobotę.

 – To była nasza dobra wola, nie wysyłałam do NFZ dodatkowego rachunku – mówi kierowniczka placówki.

 – Zmieniły się przepisy i wycena świadczeń POZ w zakresie pomocy nocnej. Jest to zawarte w ustawie – przychodnia ma zapewnić opiekę medyczną w dni powszednie do godz. 18.00. Natomiast w innych dniach też może świadczyć  usługi, biorąc za to dodatkowe wynagrodzenie, które w tym roku jest wyższe, lub scedować to na innego wykonawcę – mówi  portalowi rynekzdrowia.pl Beata Szczepanek, rzeczniczka Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Kielcach.

– W powiatach najczęściej cedują te obowiązki ośrodki zdrowia albo na szpitale, albo na pogotowie ratunkowe. Ośrodkowi w Bilczy zaproponowaliśmy świadczenie usług medycznych  także w soboty i niedziele, ale nie zdecydowano się tam na przyjęcie na siebie takiego obowiązku i scedowano go na pogotowie – dodaje Beata Szczepanek.

Rzeczniczka zapewnia, że chorzy na pewno nie zostaną bez pomocy: – Rozumiem jednak tych pacjentów, którzy zapisali się do lekarza w Bilczy i chcą tam leczyć się także w soboty. Niestety, teraz przepisy na to nie pozwalają.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum