×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bielsko-Biała: wstrzymane planowe przyjęcia w szpitalu wojewódzkim

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 02 marca 2020 16:53

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej (Śląskie) wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów. To efekt decyzji wojewody śląskiego, który postawił placówkę w stan podwyższonej gotowości w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa - głosi wydane w poniedziałek (2 marca) oświadczenie szpitala.

Bielsko-Biała: wstrzymane planowe przyjęcia w szpitalu wojewódzkim
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Na oddziały przyjmowane będą jedynie przypadki pilne i ostre. Przesunięcie planowych przyjęć nie dotyczy chorych na nowotwory oraz pacjentów, którzy poddawani są dializom. Normalnie pracują poradnie oraz Zakład Rehabilitacji" - podała placówka.

W szpitalu ograniczone zostały wizyty bliskich u hospitalizowanych pacjentów. "Odwiedzać chorego może wyłącznie jedna osoba w godzinach od 15 do 18. Na razie wizyty zostały ograniczone. Jeżeli zajdzie taka potrzeba podjęte zostaną dalsze kroki" - głosi oświadczenie.

Szpital zwrócił się do osób przeziębionych, które mają m.in. dolegliwości grypowe, aby zrezygnowały z wizyty w placówce.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Podobne decyzje podjęte zostały także w żywieckim Szpitalu Powiatowym. - Pracuje on w trybie podwyższonej gotowości co oznacza, że jest gotowy na przyjęcie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego - poinformował rzecznik starostwa Dariusz Szatanik.

- Zespoły Ratownictwa Medycznego obsługujące obszar powiatu przeszły odpowiednie szkolenie i są przygotowane jak i zabezpieczone do transportu osób z podejrzeniem wirusa - dodał.

Szatanik powiedział, że wystąpiono do wojewody śląskiego o zwiększenie puli pieniędzy na zakup zabezpieczeń ochrony osobistej dla ratowników pogotowia ratunkowego na wypadek zagrożenia w większej skali.

W żywieckim szpitalu wprowadzono ograniczenia związane z odwiedzinami pacjentów.

Rzecznik starostwa dodał, że w szkołach powiatu przeprowadzone zostaną spotkania informacyjne. Będą dotyczyły higieny związanej z ograniczeniem ryzyka zakażenia koronawirusem.

Pod koniec ubiegłego tygodnia zakaz odwiedzin na oddziałach gruźlicy i chorób płuc oraz obserwacyjno-zakaźnym wprowadził Szpital Śląski w Cieszynie. W pozostałych oddziałach odwiedziny możliwe są w godzinach od 14 do 16. Zostały jednak ograniczone do jednej osoby w tym samym czasie u jednego pacjenta.

NFZ uruchomił w sprawie koronawirusa specjalną infolinię - 800 190 590. Konsultanci dostępni są przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Marek Szafrański (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum