Bielsko-Biała: tu także trafi karetka "N" w ramach kontraktu z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2018 13:46

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej otrzymał kontrakt na karetkę "N" do przewożenia chorych noworodków - poinformował w poniedziałek (9 lipca) śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Województwo śląskie jest na drugim miejscu w kraju pod względem liczby narodzin. Jego problemem są narodziny dzieci z niską wagą urodzeniową. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Obecnie wyjazdowe zespoły sanitarne typu "N" stacjonują w centralnej części województwa śląskiego - w Zabrzu, Chorzowie i Katowicach. Dziennie realizują jeden, dwa wyjazdy. Dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz podkreśla jednak, że takie wyjazdy bywają czasochłonne i niejednokrotnie powodują wyłączenie dostępności karetki "N" na wiele godzin.

Na decyzję o ogłoszeniu konkursu w północnej i południowej części woj. śląskiego miały też wpływ znaczne odległości między ośrodkami neonatologicznymi w regionie oraz liczba i charakter przewozów, w tym transporty reanimacyjne do innych jednostek pediatrycznych i hospicyjnych, niejednokrotnie bardzo odległych, a także przewozy w celu wykonania konsultacji specjalistycznej.

Na umowę obowiązującą od 1 sierpnia do końca roku zaplanowano ponad 1,2 mln zł, co przekłada się na dobowy ryczałt w wysokości 4082 zł.

Jak podkreśla dyrektor śląskiego NFZ, w przypadku karetek "N" najważniejsza jest liczba noworodków i wcześniaków, którym udzielono niezbędnej pomocy i które przeżyły bądź uniknęły ciężkich powikłań.

Województwo śląskie jest na drugim miejscu w kraju pod względem liczby narodzin. Jego problemem są narodziny dzieci z niską wagą urodzeniową - aż 13 proc. takich maluchów rodzi się właśnie w Śląskiem.

Kontrakt na karetkę "N" otrzymał też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie.

Jak przypomina konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii dr hab. Iwona Maruniak-Chudek, szybkie dotarcie do potrzebującego małego pacjenta, niezwłoczny transport po ustabilizowaniu stanu klinicznego, pełny nadzór w okresie przewożenia i merytoryczne przekazanie w ośrodku przyjmującym stanowią o unikalności i wartości zespołów "N".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum