Bielsko-Biała: protest pielęgniarek na razie bez głodówki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2010 17:52

Siedem pielęgniarek ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej miało rozpocząć głodówkę. Do strajku w tej placówce przyłączyło się ponad 160 spośród blisko 500 zatrudnionych tam pielęgniarek i położnych.

Gdy jednak zamierzające głodować pielęgniarki z tamtejszego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zorientowały się, że ich działanie może być sprzeczne z prawem, zastąpienie ich zadeklarowały protestujące z innych oddziałów – niezwiązanych z ratowaniem życia. Wbrew wcześniejszym informacjom komitetu strajkowego, do godz. 17.00 żadna z nich nie podjęła tej formy protestu.

Jak poinformowała rzeczniczka bielskiego szpitala Jolanta Trojanowska, w środę (10 lutego) jego dyrektor Ryszard Batycki zwrócił się do bielskiej prokuratury o zbadanie legalności strajku. Pielęgniarki przystąpiły bowiem do niego z pominięciem m.in. etapów przedstawienia postulatów załogi oraz negocjacji.

Protestujące argumentują, że nadal aktualne są dawne postulaty. Jak informowała szefowa związku w bielskim Szpitali Wojewódzkim Zofia Lubecka, pracownice z 20-letnim stażem wciąż mają tam podstawę pensji 2,3 tys. zł, choć jeszcze w 2007 r. miały otrzymać deklarację, że będzie ona sukcesywnie podwyższana – do 3 tys. zł.

Przypomnijmy, że protestujące na Podbeskidziu pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów w poniedziałek (8 lutego) wieczorem wobec braku efektów popołudniowych rozmów z dyrektorami swych placówek, prowadzonych przy udziale m.in. wicewojewody śląskiego. Pielęgniarki skarżą się, że czują się lekceważone, bo od kilku lat w szpitalnych kosztach uwzględniane są tylko pozycje: lekarze i sprzęt.

Mimo że związek nie przekazał list protestujących oraz harmonogramu dyżurów, jeszcze w poniedziałek (8 lutego) wieczorem dyrekcje placówek wraz z komitetami strajkowymi uzgodniły sposób zabezpieczenia chorych, przebywających w objętych protestem szpitalach. Szpitale te ograniczyły przyjęcia na diagnostykę i leczenie planowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum