Bielsko-Biała: powiat pożyczył pieniądze szpitalowi dziecięcemu. Chodzi o pensje dla pracowników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2021 13:58

Pracownicy bielskiego szpitala pediatrycznego nie otrzymali na razie styczniowych wypłat. Powiat, który jest jednostką prowadzącą, udzielił w czwartek placówce pożyczki na ten cel w wysokości 1 mln zł.

Bielsko-Biała: powiat pożyczył pieniądze szpitalowi dziecięcemu. Chodzi o pensje dla pracowników
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak wyjaśnia rzeczniczka starosty bielskiego Magdalena Fritz, sytuacja ma związek ze zmianą przez resort zdrowia zasad finansowania szpitali pediatrycznych. Zamiast ryczałtu wypłacanego co miesiąc, od początku roku placówka ma otrzymywać pieniądze jedynie za faktycznie wykonane świadczenia.

We wtorek starosta Andrzej Płonka mówił, że wprowadzanie takich zasad, gdy panuje pandemia COVID-19 i pacjentów jest znacznie mniej niż zwykle, prowadzi do całkowitej utraty płynności szpitali, a w konsekwencji do ich likwidacji. - W szpitalu pediatrycznym brakuje pieniędzy na wypłaty za styczeń, które powinniśmy zrealizować do 10 lutego - wskazał.

Magdalena Fritz poinformowała, że szpital, pomimo braku akceptacji dla wprowadzanych rozwiązań, zmuszony był podpisać aneks z NFZ, w którym zgodził się na nowe warunki finansowania.

- Była to jedyna droga, aby starać się o zaliczkę z Funduszu i w ten sposób zdobyć środki na wynagrodzenia. Umożliwiła to zmiana w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, która została wprowadzona w tym tygodniu. Szpital złożył wniosek o zaliczkę, ale operacji nie udało się przeprowadzić w związku z wadliwym systemem NFZ - powiedziała Fritz.

Rzecznik zaznaczyła, że w tej sytuacji starosta bielski zdecydował o uruchomieniu pożyczki dla placówki. - Pracownicy szpitala otrzymają wypłaty za styczeń. Nie wiemy, co będzie w kolejnych miesiącach. Byt szpitala nadal jest zagrożony - podkreśliła.

We wtorek starosta informował, że dotychczas lecznica pediatryczna co miesiąc otrzymywała ryczałt w wysokości 1/12 założonej sumy. To ponad 1,8 mln zł. - Pandemia nie zniknęła, ludzie nadal boją się zarazić koronawirusem, dlatego pacjentów mamy mniej niż zwykle. Szpital, nie ze swojej winy, wykonał w styczniu założony plan na poziomie 60 proc. To oznacza, że za ten miesiąc otrzyma ok. 1,1 mln zł - wyjaśnił.

Samorządowiec zaapelował o cofnięcie zmian. Wystąpił m.in. do premiera.

Bielski Szpital Pediatryczny prowadzony jest przez powiat ziemski. Jest jedyną taką placówką na południu województwa śląskiego. Zabezpiecza 125 tys. pacjentów z czterech powiatów, a także najmłodszych turystów odwiedzających Beskidy. Działają w nim m.in. oddziały niemowlęcy, pediatryczny z pododdziałami gastroenterologicznym i ogólnopediatrycznym, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii oraz psychiatrii.

Marek Szafrański - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum