Bielsko-Biała: na neurologii brakuje miejsc nawet dla pacjentów z udarami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2019 14:12

Działalność oddziału neurologii zawiesiło od 1 listopada Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski w Bielsku-Białej (Śląskie). Uzasadnieniem jest brak lekarzy. Pacjenci trafiają do Szpitala Wojewódzkiego, ale - jak podała placówka - brakuje tam już miejsc.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa w bielskim Szpitalu Wojewódzkim Wojciech Muchacki poinformował, że na oddziale neurologii tej placówki jest 37 łóżek.

- W związku ze zwiększoną liczbą pacjentów już teraz część z nich byliśmy zmuszeniu umieścić na korytarzu - powiedział. Ocenił, że decyzja placówki miejskiej "jest nierozważna".

Zdaniem Muchackiego Szpital Wojewódzki nie ma już możliwości przyjęcia kolejnych chorych, których stan wymaga hospitalizacji na neurologii. W tej sytuacji mogą być kierowani do szpitali w Wilkowicach, Cieszynie, a nawet w Suchej Beskidzkiej czy w Tychach.

- Niestety, możemy przyjąć wyłącznie osoby w stanach ostrego zagrożenia życia - dodał wicedyrektor.

Oddział neurologii w bielskim szpitalu miejskim zawieszony będzie do 30 kwietnia przyszłego roku. Dyrekcja uzasadniła to brakiem kadry lekarskiej.

W czwartek PAP nie udało się skontaktować z dyrektorem szpitala miejskiego Lechem Wędrychowiczem.

Rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń nie chciał komentować sprawy, wskazując, że jedynie dyrektor szpitala może się do niej odnieść.

Oddział neurologiczny w BCO-SM dysponuje 30 łóżkami.

O kłopotach placówki z neurologią alarmował już latem ub.r. ówczesny wiceszef rady miejskiej, a obecnie poseł elekt PiS Przemysław Drabek. Dyrektor Wędrychowicz we wniosku dotyczącym czasowego zawieszenia działalności leczniczej na oddziale neurologicznym, co miało nastąpić od września do lutego 2019 r., napisał, że znacząco zmniejszyło się tam zatrudnienie specjalistycznej kadry lekarskiej.

"Z ośmiu pracujących jeszcze w grudniu 2016 r. specjalistów neurologii od 1 sierpnia br. pozostanie jedynie 4,5 etatu. Taka liczba lekarzy wsparta tylko jednym rezydentem nie będzie w stanie zapewnić ciągłości leczenia pacjentów neurologicznych całodobowo (…), tym bardziej że czworo z nich wypowiedziało w grudniu 2017 r. klauzulę opt-out" - napisał latem 2018 r. we wniosku dyrektor szpitala.

W piśmie deklarował, że placówka będzie szukała specjalistów neurologii.

Drabek sprzeciwiał się zamknięciu oddziału. - Ten fakt sprawia, że bezpieczeństwo zdrowotne bielszczan w zakresie leczenia neurologicznego jest dziś poważnie zagrożone. Szpital ma się rozwijać, a nie zwijać - mówił wówczas.

Marek Szafrański (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum