Bielsko-Biała: dzięki "zielonej" energii szpital oszczędza na rachunkach za prąd

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 09:52

Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej może korzystać z bezpłatnej i ekologicznej energii elektrycznej.

Bielsko-Biała: dzięki "zielonej" energii szpital oszczędza na rachunkach za prąd
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Placówka szacuje, że tylko w pierwszym półroczu 2019 r. oszczędności wynikające z zamontowania baterii solarnych na dachu pawilonu nr 2 oraz ogniw fotowoltaicznych na dachu pawilonu nr 5 wyniosły 10 tys. zł. Ogniwa fotowoltaiczne na dachu pawilonu nr 5 pojawiły się pod koniec 2016 roku, w ramach gruntownej modernizacji tego obiektu. Produkują energię elektryczną. Zajmują 144 metry kwadratowe powierzchni i mają moc 24 kilowatów - informuje Gazeta Wyborcza.

Inwestycje przynoszą szpitalowi wymierny skutek ekonomiczny w postaci niższych rachunków za energię. Dają one również efekt ekologiczny. Dzięki nim placówka korzysta z ekologicznej zielonej energii powstałej z wykorzystania promieni słonecznych i tym samym ogranicza wykorzystanie energii pochodzącej ze spalania węgla.

Szpital na instalację baterii solarnych i na montaż ogniw fotowoltaicznych otrzymał finansowe wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Oszacowano, że w 2017 r. oszczędności miały wartość 17,6 tys. zł, a w 2018 r. 19,2 tys. zł.

Więcej: bielskobiala.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze