×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bielsko-Biała: dział obsługi pacjenta zamiast izby przyjęć?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 grudnia 2017 18:20

Dział obsługi pacjenta zastąpi izbę przyjęć w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej - poinformował w piątek (29 grudnia) dyrektor szpitala Lech Wędrychowicz. Jak zapewnił, dzięki temu przyjęcie chorego do placówki będzie sprawniejsze i skróci się jego czas.

Bielsko-Biała: dział obsługi pacjenta zamiast izby przyjęć?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor powiedział, że dotychczasowy system okazał się niewydolny, a pacjenci czekali wiele godzin w izbie przyjęć.

- Zdecydowaliśmy się stworzyć dział obsługi pacjenta. Jego personel, m.in. pielęgniarki i inni pracownicy medyczni, na podstawie dokumentacji i wyników badań będzie kwalifikował chorego do konkretnego oddziału szpitalnego. O pozostawieniu pacjenta w szpitalu zadecydują już tamtejsi lekarze specjaliści - wyjaśnił Wędrychowicz.

Dotychczas nie było jasne, kto miał podejmować decyzję o hospitalizacji. Do izby przyjęć wzywano lekarzy specjalistów z oddziałów.

- Często trzeba było czekać, aż skończą oni zabiegi. Trwało to bardzo długo - wyjaśnił dyrektor.

Z czasem do izby zaczęto kierować najmłodszych lekarzy, czyli rezydentów.

- To oni zbierali i porządkowali dokumenty od pacjentów, przeprowadzali wywiad. Najczęściej jednak i tak wszystko kończyło się wezwaniem specjalisty, by to on podjął decyzję o hospitalizacji - dodał.

Jak mówił dyrektor, problem nabrzmiewał; równolegle 10 rezydentów i ponad 40 specjalistów wypowiedziało w placówce klauzulę opt-out.

To zmusiło dyrekcję do szukania rozwiązań. Postanowiono zatrudnić w izbie lekarza specjalistę. Wcześniej żaden nie był w niej formalnie zatrudniony. Proponowana kwota 80 zł za godzinę dyżuru nikogo jednak nie skusiła. Dlatego też tydzień temu władze szpitala oświadczyły, że zawieszają z 1 stycznia 2018 r. działalność izby na trzy miesiące.

Dyrekcja po rozmowach w czwartek (28 grudnia) wieczorem z lekarzami znalazła inne rozwiązanie. Postanowiono, że izbę przyjęć zastąpi dział obsługi pacjenta. Będą w nim pracowały te same osoby. Jest ich ok. 30.

- Teraz będą jednak miały większe uprawnienia, bo to one, a nie lekarz, podejmą wstępną decyzję o skierowaniu pacjenta do właściwego oddziału szpitalnego - dodał Wędrychowicz.

Dział zostanie uruchomiony "w trybie pilnym". Wędrychowicz spodziewa się, że potrwać kilka dni.

- Zakładam, że do 7 stycznia struktura będzie gotowa i wszystko ruszy. Do tego czasu normalnie będzie funkcjonowała izba przyjęć - zaznaczył.

Dyrektor przypomniał, że szpital od jesieni br. nie należy do systemu ratownictwa medycznego, co oznacza, że przyjmowani są tu jedynie pacjenci ze skierowaniem. Nie trafi do niego osoba z wypadku lub przykładowo ze złamaną ręką.

Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej tworzą trzy jednostki organizacyjne: centrum onkologii, szpital ogólny m.in. z neurologią, intensywną terapią, ginekologią, położnictwem, neonatologią, kardiologią i chirurgią ogólną, a także placówka z zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym i oddziałem medycyny paliatywnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze