Bielsko-Biała: 3,75 mln zł na budżet obywatelski. Będą projekty zdrowotne?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2016 19:29

3,75 mln zł przeznaczy Bielsko-Biała na realizację projektów w przyszłorocznym budżecie obywatelskim. Mieszkańcy mogą już zgłaszać propozycje, z których między 21 i 28 października br. w głosowaniu wybiorą najlepsze - podał rzecznik magistratu Tomasz Ficoń.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu samorządu, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy Fot. Archiwum

Radni zadecydowali, że w przyszłym roku na projekty o charakterze ogólnomiejskim, czyli takie, które będą dotyczyły mieszkańców więcej niż jednego osiedla, przeznaczonych zostanie 1,5 mln zł. Wartość jednego projektu nie może przekroczyć 500 tys. zł. Na inicjatywy lokalne, które dotyczą jednego osiedla, miasto przeznaczy 2,25 mln zł. Wartość zadania nie może przekroczyć 75 tys. zł. Przyszłoroczny budżet obywatelski w Bielsku-Białej będzie stanowił ok. 0,5 proc. ogólnej kwoty wydatków miasta.

- W porównaniu z poprzednimi edycjami, w obecnej radni wprowadzili możliwość przeznaczenia niewykorzystanych funduszy na utrzymanie projektów zrealizowanych wcześniej. Bywa, że w wyniku przetargu ostateczny koszt projektu jest niższy. Z tego źródła można np. sfinansować utrzymanie ścieżek rowerowych w górach - powiedział rzecznik.

Do magistratu wpłynęły już pierwsze projekty ogólnomiejskie. Jest wśród nich m.in. propozycja zakupu szybowca do szkolenia młodzieży i zorganizowanie mobilnego punktu poradnictwa dla niepełnosprawnych w dziedzinie zawodowej, prawnej, rehabilitacyjnej, psychologicznej, socjalno-bytowej oraz w zakresie podstawowej opieki pielęgniarskiej.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu samorządu, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. W Bielsku-Białej uczynią to po raz czwarty. W pierwszej edycji mieszkańcy wybierali spośród 107 propozycji. Głosowało ponad 30 tys. osób. Druga edycja cieszyła się mniejszym zainteresowaniem. Zgłoszono 79 propozycji, a głos oddało ponad 10 tys. uprawnionych. W ubiegłym roku projektów było 90. W wyborze uczestniczyło niemal 21 tys. osób.

Dotychczas w Bielsku-Białej sfinansowano m.in. dokończenie budowy stacjonarnego hospicjum, zorganizowano całodobową opiekę weterynaryjną, wybudowano ścieżki rowerowe w górach, a także kupiona zostanie wyciągarka dla szybowców.

Idea budżetu obywatelskiego powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Został on wprowadzony w latach 1991 i 1992. Okazał się wielkim sukcesem. Pierwszym miastem w Polsce był Sopot, który zainicjował go w 2011 r.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum