Biegła potwierdza: poznańska przychodnia POSUM znacząco przepłaciła za sprzęt

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2019 08:09

Miejska przychodnia zdrowia POSUM kupiła sprzęt do Kliniki Chirurgii Jednego Dnia za horrendalne ceny - wynika z opinii biegłej powołanej przez Urząd Miasta w Poznaniu.

Biegła potwierdza: poznańska przychodnia POSUM znacząco przepłaciła za sprzęt
Fot. archiwum

Chodzi o sprzęty, które miały trafić do jednej z najbardziej zagadkowych miejskich inwestycji - Kliniki Chirurgii Jednego Dnia w al. Solidarności.

Zgodę na utworzenie ośrodka w miejskiej przychodni POSUM wyraziły zarówno rada miasta, jak i rada społeczna przychodni. Rada miasta na remont pomieszczeń, w których miała znaleźć się klinika, zgodziła się przeznaczyć 4,5 mln zł. Miasto dorzuciło do tej kwoty kolejne pół miliona na nowoczesne lasery dla urologów. Resztę sprzętu ośrodek wziął w leasing lub w dzierżawę. Koszt wyposażenia - w pakiecie ze szkoleniami lekarzy - wyniósł ok. 10 mln zł.

Ośrodek nigdy nie powstał, bo nie spełniał przepisów budowlanych. Przegrał też większość konkursów na leczenie w NFZ. Zostały ogromne rachunki za remonty i sprzęt, któremu kończy się gwarancja.

Po interwencji radnych miasto powołało biegłego do wyjaśnienia sprawy.

Krzysztof Albiński, nowy dyrektor POSUM, potwierdził, że opinia biegłej dotycząca leasingu i zakupu sprzętu od konsorcjum, którego liderem jest MedFinance wykazała, że umowy są niekorzystna dla lecznicy. W umowie opiewającej na 9 mln zł średnio większość sprzętu została przepłacona o 78 proc. Niektóre przypadki są jednak skrajne: stół do przygotowania pacjenta wyceniony przez biegłego na 3,2 tys. zł został kupiony za 50 tys. zł, a aparat do znieczulenia z respiratorem anestetycznym wyceniony na 194,5 tys. zł, kupiono za 300 tys. zł.

Dyrekcja POSUM ocenia, czy i jakie są możliwości odstąpienia lub rozwiązania umowy z MedFinance.

Więcej: wyborcza.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum