Biedny rzecznik praw pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 17:03

Zgodnie z projektem przyszłorocznego budżetu, którym we wtorek (20 października) zajmowała się sejmowa Komisja Zdrowia, biuro rzecznika praw pacjenta ma otrzymać 2 mln zł. Zdaniem Krystyny Barbary Kozłowskiej

Podczas posiedzenia Komisji Kozłowska powiedziała, że jej biuro powinno zatrudniać 113 pracowników, a przewidziana kwota nie wystarczy na ich zatrudnienie i realizację zadań. W ocenie posłów PO i rządu, obecna sytuacja finansowa kraju nie pozwala jednak na zwiększenie wydatków na działalność RPP.

Krystyna Skowrońska (PO) uznała, że nie wszystkie zaplanowane przez biuro RPP wydatki, wobec braku funduszy na leczenie pacjentów, są uzasadnione, np. na utworzenie zespołu prasy i promocji. Bolesław Piecha (PiS) z kolei podkreślił, że Kozłowska decydując się na przyjęcie urzędu RPP wiedziała, ile rząd planuje wydać na utrzymanie tej instytucji. Dodał przy tym, że teraz widać, że stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta będzie stanowiskiem iluzorycznym.

Stanisław Maćkowiak z Federacji Pacjentów Polskich broniąc Kozłowskiej stwierdził, że obowiązuje przecież ustawa i są nałożone konkretne zadania na Rzecznika Praw Pacjenta, a brak funduszy to deprecjonowanie roli RPP zanim zaczął funkcjonować

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej, państwo wyda w 2010 r. na zdrowie 6,2 mld zł. Ze środkami z rezerw będzie to ponad 6,8 mld zł. Pieniądze te pozwolą m.in. na sfinansowanie administracji publicznej związanej ze zdrowiem – 52,7 mln zł, obrony narodowej (m.in. gromadzenie rezerw leków i produktów medycznych ) – 11,3 mln zł. Szkolnictwo wyższe otrzyma ponad 1,3 mld zł. Na ochronę zdrowia budżet przewiduje ponad 2 mld zł, w tym ponad 566 mln zł na profilaktykę zdrowotną. Na świadczenia wysokospecjalistyczne przewidziano ponad 302 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum