Białystok: uczelnia walczy o lepsze finansowanie dla swoich szpitali

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 17 października 2016 13:10

Prof. Adam Krętowski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreśla, że celem uczelni jest poprawa funkcjonowania dwóch szpitali klinicznych, które stanowią bazę uczelnianą. Aby do tego doszło, konieczne jest zwiększenie finansowania przez NFZ.

Białystok: uczelnia walczy o lepsze finansowanie dla swoich szpitali
Aby sytuacja finansowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku uległa poprawie, konieczne jest zwiększenie finansowania przez NFZ. Fot. Archiwum

Szczególnie trudna jest sytuacja finansowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Na koniec 2015 r. był on 15 mln zł na minusie. W pierwszych kilku miesiącach tego roku sytuacja zaczęła się jeszcze bardziej pogarszać. Wiąże się to ze wzrostem kosztów. W ciągu ostatnich czterech lat w wyniku rozbudowy placówki, zwiększenia kubatury oraz wzrostu płac zwiększyły się one o 80 mln zł.

Uczelnia nie ma żadnych wolnych środków, którymi mogłaby wspomóc szpital. Jedyny ratunek to zwiększenie kontraktu z NFZ. Rektor podaje, że rozpoczęto już przygotowanie programu naprawczego. Uczelnia nie przewiduje jednak ograniczenia przyjęć pacjentów ani zwolnień pracowników. Zwłaszcza o zwolnieniach nie może być mowy, gdyż szpitalowi brakuje personelu.

Więcej: www.wspolczesna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum