Białystok: szpital tymczasowy w hali sportowej UMB? Decyzja nadal nieprawomocna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2020 15:59

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski polecił Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku, by udostępnił Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu halę sportową uczelni na szpital tymczasowy do walki z koronawirusem.

Białystok: szpital tymczasowy w hali sportowej UMB? Decyzja nadal nieprawomocna
Planowane są prace adaptacyjne przy obiektach Fot. Shutterstock

Decyzja wojewody w tej sprawie ukazała się w Biuletynie Informacji Publicznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wojewoda decyzję podjął w poniedziałek. Wcześniej - jak poinformował we wtorek urząd wojewódzki - zgodę na to wydał minister zdrowia.

Z opublikowanych dokumentów wynika, że decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu, ale nie jest jeszcze prawomocna. Uczelnia może się od niej odwołać do Ministerstwa Zdrowia za pośrednictwem wojewody.

Decyzja została wysłana do rektora UMB prof. Adama Krętowskiego, do dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku dr hab. Jana Kochanowicza i do wiadomości m.in. ministra zdrowia. Szpital USK podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku (UMB).

Jednocześnie z budową szpitala tymczasowego będą podjęte prace nad dokończeniem prac budowlanych na dwóch piętrach kliniki pulmonologii szpitala USK przy ul. Żurawiej, gdzie również znajdą się łóżka dla pacjentów z COVID-19 - poinformował urząd wojewódzki. Klinika pulmonologii znajduje się w sąsiedztwie zakaźnych klinik szpitala USK.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że minister zdrowia polecił dwóm firmom (które obecnie realizują inne inwestycje na terenie UMB i USK) przeprowadzenie prac przy dostosowaniu hali sportowej na szpital tymczasowy i w budynku przy Żurawiej. Dzięki tym inwestycjom - jeśli nie będzie problemów - do końca listopada przybędzie 160 miejsc covidowych, być może większość lub wszystkie z tzw. zapleczem tlenowym.

Wojewoda zadeklarował, że hala miałaby być przekazana wykonawcy niezwłocznie. Podkreślił, że na Żurawiej będą trwać prace, by jak najszybciej zakończyć je na dwóch piętrach dla pacjentów z koronawirusem wymagających hospitalizacji.

Obie inwestycje - szpital tymczasowy w hali sportowej i obiekt na ul. Żurawiej - jak podaje urząd wojewódzki - mają być sfinansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Kwot nie podano. Wojewoda zaznaczył, że wybór firm, które prowadzą inwestycje na terenie UMB i USK "upraszcza sytuację" w kwestii przyspieszenia inwestycji.

Informacje o tym, że wojewoda rekomendował ministrowi zdrowia halę sportową UMB na szpital tymczasowy urząd podał w ubiegłym tygodniu. Hala jest obiektem z 1976 r., który służy studentom UMB. Ze wstępnych informacji przekazanych wtedy przez dyrektora szpitala USK dr hab. Jana Kochanowicza wynika, że w szpitalu polowym miałoby powstać ok. 80 łóżek dla chorych na COVID-19. Mówił, że szpital tymczasowy będzie filią szpitala USK.

Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała we wtorek, że na razie trwają prace nad całą logistyką potrzebną do zorganizowania i potem do działania szpitala tymczasowego. Podkreśliła, że najpierw konieczne jest zawarcie umowy w sprawie jego powstania.

Izabela Próchnicka - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum