Białystok: szpital musi zwrócić unijne pieniądze?

Autor: Białystok Online/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2017 12:39

Szpital Miejski im. PCK będzie musiał zwrócić część dotacji, którą otrzymał z funduszy europejskich na realizację projektu e-zdrowie.

Białystok: szpital musi zwrócić unijne pieniądze?
Zwrot ma objąć 25 proc. dotacji czyli 500 tys. zł. Fot. archiwum

Chodzi o program "Stworzenie infrastruktury oraz wdrożenie oprogramowania w szpitalu w Białymstoku umożliwiających uruchomienie e-usług medycznych oraz integrację z regionalnym systemem e-Zdrowie".

Zwrot ma objąć 25 proc. dotacji czyli 500 tys. zł. Początkowo urząd marszałkowski nałożył korektę w wysokości 5 proc., ale Urząd Kontroli Skarbowej uznał, że należy ją podnieść. Powodem wprowadzenia korekty mają być nieprawidłowości przy przetargu, a dokładnie zmiana specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Chodzi o wymagania wobec personelu, który miał realizować zamówienie. Kolejnym powodem był niekonkurencyjny - zdaniem UKS - opis przedmiotu zamówienia oraz żądanie od wykonawcy dodatkowego dokumentu, który nie był wymagany w postępowaniu.

Urząd marszałkowski interweniował w tej sprawie zarówno u UKS-u, jak i w Ministerstwie Finansów, jednak bezskutecznie.

W środę (15 lutego) zebrała się rada społeczna Szpitala Miejskiego, która pozytywnie zaopiniowała pomysł ubiegania się o pożyczkę od miasta, aby opłacić korektę. Władze miasta przygotują projekt uchwały zmieniający budżet, tak aby można było udzielić wsparcia szpitalowi. Ostateczna decyzja należy do radnych.

Jednocześnie szpital będzie bronił się w sądzie. 

Więcej: www.bialystokonline.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum