Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 21-09-2015 11:34

Białystok: szpital kliniczy zapłaci karę za brak lekarza przy porodzie

Za brak nadzoru nad prawidłowym zapewnieniem stałej obecności specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii w klinice położnictwa, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku zapłaci Funduszowi karę 35 tys. zł.

Fot. archiwum

Jak informuje Gazeta Wyborcza, sprawa dotyczy zdarzenia z 4 czerwca 2015 r. w Klinice Perinatologii i Położnictwa USK w Białymstoku. W tym dniu w 26. tygodniu ciąży na świat przyszła dziewczynka. Jej rodzice zarzucają personelowi szpitala liczne zaniedbania. Największym z nich ich zdaniem było niewykonanie cięcia cesarskiego. Noworodek otrzymał zero punktów w skali Apgar. Do dziś jego stan jest ciężki.

Szpital przeprowadził kontrolę wewnętrzną. Z powodu stwierdzenia nieprawidłowości zakończył współpracę z lekarzem, który w tym dniu był tzw. lekarzem nadzorującym. Pozostałe osoby uczestniczące w procesie leczenia, m.in. lekarz rezydent, otrzymały kary porządkowe wynikające z Kodeksu pracy - nagany i upomnienia.

Sprawę zbadał też NFZ. Materiał dowodowy świadczy o odpowiedzialności szpitala za brak nadzoru nad prawidłowym zapewnieniem stałej obecności lekarza specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Fundusz nałożył na USK karę w wys. 35 tys. zł.

Więcej: www.gazeta.pl