Białystok: stawki ubezpieczeniowe dla szpitali nie do przyjęcia, ale...

Autor: Kurier Poranny, DMX/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2012 10:50

Ponad 700 tys. zł za ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych zaproponowała firma ubezpieczeniowa Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Białymstoku.

Zdaniem Bogusława Poniatowskiego, dyrektora USK, tak wysoka stawka ubezpieczeniowa jest dla lecznicy nie do przyjęcia. Dyrektor dodaje jednak, że nia ma wyjścia, ponieważ poza PZU nie ma innych chętnych do oferowania ubezpieczenia szpitalom - informuje Dziennik Poranny.

Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU SA wyjaśnia, że stawki ubezpieczenia dla każdego szpitala ustalane są indywidualnie i zależą od ryzyka i skali działania. Rosa zwraca też uwagę, że gdyby PZU zarabiał na ubezpieczeniach szpitali, to dość szybko zjawiłaby się konkurencja, której obecnie nie ma.

Zgodnie z nową ustawą o działalności leczniczej każdy szpital ma obowiązek zawrzeć umowy ubezpieczenia: odpowiedzialności cywilnej oraz na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ten drugi zakres to nowy obowiązek dla placówek, który wszedł w życie od stycznia 2012 roku.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl (w artykule: Ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych i wyższa składka rentowa wydrenują finanse szpitali) podobne problemy z nowymi przepisami ma większosć szpitali w Polsce.

Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie i były minister zdrowia, ocenia, że koszty ponoszone z tytułu ubezpieczeń mogą wzrosnąć nawet czterokrotnie. Nowe ustawowe obciążenia najbardziej uderzą w placówki publiczne, które poza kontraktem nie mają zwykle innego źródła finansowania.

Balicki jest zdania, że ustawodawca po raz kolejny nakłada na szpitale obciążenia, nie wskazując źródła finansowania. Według niego dla SPZOZ-ów jedynym źródłem pokrycia nowych zobowiązań jest kontrakt, dlatego, aby nie zadłużać szpitala, będą zmuszone skorzystać z pieniędzy przeznaczonych na leczenie pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum