Białystok: stanowisko władz uczelni w sprawie konfliktu w UDSK

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2020 19:15

Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku są zaniepokojone konfliktem związków zawodowych działających w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym z dyrekcją szpitala. Postulują do obu stron o znalezienie kompromisu - informuje w stanowisku przesłanym mediom uczelnia.

Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku proszą obie strony o kontynuowanie rozmów. Fot. Archiwum

Według wiedzy, którą władze uczelni otrzymały wszystkie fundusze przekazywane przez NFZ pielęgniarkom trafiają na ich konta, i nie są przeznaczane na inne cele - czytamy w stanowisku.

UMB podaje, że od dłuższego czasu trwają rozmowy z przedstawicielami Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na temat środków finansowych wskazanych w umowie z NFZ, które  przeznaczone są na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Kwestią sporną są różne interpretacje odnośnie sposobu wydatkowania tych pieniędzy:

"Dyrekcja szpitala rozlicza te środki finansowe zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz porozumieniem zawartym w 2019 roku ze związkami zawodowymi. Podobną interpretację przepisów jak UDSK stosuje większość szpitali w Polsce. Panie Pielęgniarki uważają, że cała kwota pieniędzy przekazanych z NFZ powinna być wypłacana co miesiąc w wynagrodzeniu podstawowym. 

Na początku 2020 roku dyrekcja UDSK podjęła kolejne rozmowy ze związkiem zawodowym pielęgniarek, które zakończyły się wstępnie ustalonym porozumieniem. Jednak ostatecznie zostało odrzucone przez Panią A. Olchin przewodniczącą Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Władze UMB proszą obie strony o kontynuowanie rozmów. 

Sytuacja finansowa Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego jest trudna, ponieważ zbyt niska jest wycena świadczeń udzielanych pacjentom. Obecnie mimo wysiłków dyrekcji strata za rok 2019 wynosi około 8 mln. złotych. Pamiętać należy, że wynagrodzenia są największym kosztem utrzymania, ale nie jednymi.  Rosną koszty stałe utrzymania placówki (m.in. ceny prądu, sprzątania (1,5 mln. w skali roku), wywozu odpadów medycznych – w tym przypadku o 100% tj. 200 tys. w skali roku). Nie ma to jednak przełożenia na wyższe wyceny świadczeń które udzielane są w wysokospecjalistycznym, doskonale wyposażonym w nowoczesny sprzęt szpitalu, zatrudniającym najlepszych specjalistów.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest w stałym kontakcie z dyrekcją szpitala. O sytuacji UDSK wielokrotnie informował zarówno NFZ jak i ministerstwo. Liczy na szybki kompromis, aby zwyciężyło dobro małych pacjentów, bez poczucia krzywdy ze strony personelu, uwzględniając również odpowiedzialność dyrekcji za stabilną sytuację finansową UDSK.

 W najbliższym czasie tj. 06.02.2020 wyznaczone jest kolejne spotkanie dyrekcji UDSK z przedstawicielami związku zawodowego na którym omówione zostaną kwestie sporne''.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum