Białystok: specjaliści kontra rezydenci, czyli spór o wynagrodzenia

Autor: Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 14 października 2009 09:34

Kilku lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku złożyło w sądzie pracy pozwy przeciwko swojemu pracodawcy. Odkąd Ministerstwo Zdrowia podniosło wynagrodzenia rezydentom, w podlaskich szpitalach nierzadko dochodzi do sytuacji, że młodsi lekarze zarabiają więcej od tych, od których się uczą na co dzień.

Ponieważ rozmowy z dyrekcją szpitala nie przyniosły skutków, lekarze poszli do sądu. Domagają się odszkodowań – od 37,6 tys. do 42,5 tys. złotych za okres dziewięciu miesięcy tego roku, w tym także odszkodowań za dyżury.

Jak informuje dr Ryszard Kijak z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, wynagrodzenie zasadnicze znakomitej większości specjalistów z doktoratami i z wieloletnim stażem, zatrudnionych w USK w Białymstoku na zasadzie umowy o pracę, waha się w granicach 2 499-3 064 zł, czyli jest nawet o półtora tysiąca zł niższe, niż minimalne wynagrodzenie lekarskie, określone przez Ministerstwo Zdrowia płacą rezydencką.

– Pozwy do sadu złożyłem na razie ja i kilku moich kolegów. Reszta, czyli około 150 kolegów czeka na rozstrzygnięcie sądu. Nie sztuka zalać sąd podobnymi pozwami. Chcemy sprawdzić, jak nasze racje zostaną przyjęte przez sąd – podkreśla dr Ryszard Kijak.

Lekarze z USK są pierwszymi, ale nie jedynymi, którzy w ten sposób będą domagać się podwyżki. Za kilka dni podobne pozwy złożą także lekarze ze Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, których zarobki kształtują się podobnie jak w białostockim USK.

Sytuację obserwuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, który zbiera informacje o szpitalach, w których na takie uposażenie jakie ma rezydent nie mogą liczyć doświadczeni lekarze specjaliści. Krzysztof Bukiel, szef OZZL wylicza, że takich placówek jest już ponad 50.

Czy lekarze mają szansę na wywalczenie odszkodowań przed sądem? Prof. Roman Wieruszewski z Instytutu Nauk Prawnych PAN jest sceptyczny. Lekarze odpowiadają, że w przypadku przegranej mają jeszcze możliwość odwoływania się do instytucji unijnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum