Białystok: spacerkiem po zdrowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2009 16:32

W Białymstoku zorganizowano w niedzielę (6 września) piknik zdrowotny

Białystok: spacerkiem po zdrowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Główny cel przedsięwzięcia to zachęcanie do aktywnego trybu życia, ruchu, sportu, ale też nauka zasad prawidłowego żywienia, bo pomaga to zapobiegać chorobom nowotworowym.

- Z danych Polskiej Unii Onkologii, ale też danych, którymi dysponują instytucje europejskie wynika, że tylko w 20 proc. przypadków do nowotworów dochodzi wskutek predyspozycji genetycznych, a 80 proc. zachorowań na raka to efekt nieprawidłowego trybu życia - powiedziała Marzena Juczewska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.

Podkreśliła, że siedzący tryb życia i nieprawidłowe żywienie mogą powodować raka jelita grubego, powodują też choroby cywilizacyjne takie jak otyłość czy cukrzyca, a to przy spadku odporności organizmu może spowodować nowotwór.

Doktor Juczewska ocenia, że marsze i pikniki to dobra forma działania na rzecz profilaktyki nowotworów, bo są okazją do bezpośrednich spotkań i rozmów z ludźmi. Tym razem była także szansa na badania ciśnienia tętniczego krwi, cukru i cholesterolu, tlenku węgla w wydychanym powietrzu czy tkanki tłuszczowej.
 
Projekt wsparły m.in. urzędyL Miejski i Marszałkowski w Białymstoku oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum