Białystok: samorząd województwa odda uczelni szpital im. Dłuskiego?

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2011 18:16

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce przejąć od podlaskiego samorządu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. K. Dłuskiego w Białymstoku. Pracownicy lecznicy i jego dyrekcja przejęciu są przeciwni. O losie placówki zadecydują radni sejmiku wojewódzkiego.

Białystok: samorząd województwa odda uczelni szpital im. Dłuskiego?

Władze UMB propozycję przejęcia placówki złożyły marszałkowi blisko rok temu, zarząd województwa nie wydawał się być jednak ofertą zainteresowany. Obecnie propozycja jest ponownie rozważana.

Jak przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przejęcie lecznicy to dla uczelni kwestia kluczowa.

– W szpitalu działa 5 naszych klinik, każdego roku szkoli się w nich około 2 tys. przyszłych lekarzy. To bardzo ważna dla nas placówka – podkreśla rzecznik UM. – Wiemy, że są plany przekształcenia szpitala w spółkę. Gdyby do tego doszło, funkcja dydaktyczna lecznicy byłaby zagrożona, a uczelnia stanęłaby przed koniecznością zamknięcia wydziału lekarskiego. Spółka prawa handlowego ma przecież inne zadania niż edukacja lekarzy – dodaje. 

UMB występując o przejęcie szpitala przedstawił radnym plan rozwoju placówki. Zakłada on m.in stworzenie oddziału intensywnej terapii i modernizację radiologii. Dyrekcja uczelni chce też uruchomić oddział toksykologiczny.

– Mamy zapewnienie Ministerstwa Zdrowia, że nasz plan zostanie poparty konkretnym wsparciem finansowym – podkreśla rzecznik.

W piątek (8 kwietnia) rektor UMB spotkał się z przedstawicielami rady społecznej szpitala i jego dyrekcją.

– Rektor przekonywał nas, że przejęcie przez Uniwersytet Medyczny to szansa dla naszej placówki. My jednak widzimy to inaczej: szpital jest w dobrej kondycji finansowej. Od lat nie mamy żadnych zobowiązań wymagalnych i nie widzimy powodu, by coś co od 45 lat funkcjonuje dobrze, zmieniać – powiedział po spotkaniu portalowi rynekzdrowia.pl Henryk Misiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Białymstoku.

Dyrektor Misiewicz zwraca też uwagę, że szpital sam sobie daje radę z rozbudową i modernizacją lecznicy. Sale są po gruntownych remontach, dobiega końca termomodernizacja budynków, powstał nowy pawilon dla oddziału nefrologii i transplantologii.

Przedstawiciele UMB mają w najbliższych dniach spotkać się z również z podlaskimi radnymi. To oni ostatecznie zadecydują o losie szpitala. Głosowanie w tej sprawie powinno odbyć się w ciągu najbliższego miesiąca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum