Białystok: problem z wypisaniem recepty na mleko dla dzieci alergicznych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2012 15:31

Lekarz w białostockiej przychodni odmówił wypisania recepty na mleko dla dzieci alergicznych, wskazując, że matka powinna karmić dziecko przez 6 miesięcy piersią. NFZ wyjaśnia, że nie ma wskazań, czy i do kiedy dziecko powinno być karmione piersią.

Gazeta Wyborcza opisuje przypadek rodzica, któremu lekarz odmówił wypisania recepty na mleko dla dzieci alergicznych, wyjaśniając, że matka powinna karmić dziecko przez pierwszych sześć miesięcy i recepta się nie należy, bo takie są wytyczne NFZ. Wcześniej rodzice przez cztery miesiące bez problemu realizowali recepty.

Ojciec dziecka sprawdził w innych przychodniach. Pediatrzy nie słyszeli o podobnych wytycznych NFZ i recepty na mleko wystawiają jak wcześniej.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ podaje, że Fundusz nie określa, czy i do kiedy dziecko powinno być karmione piersią. Mleko, o które chodzi, jest objęte refundacją NFZ w większym stopniu niż w 2011 roku. Od stycznia br. refundacja jest 70-proc.

Lekarka, która odmówiła wypisania recepty na mleko refundowane, tłumaczy, że trzyma się stanowiska lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum