Białystok: problem z przychodnią

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2009 10:15

O przeniesieniu poradni chirurgicznej dla dzieci zadecyduje

Od projektanta i jego wyceny będzie zależało, czy przychodnia chirurgiczna dla dzieci pozostanie przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, czy też zostanie zlikwidowana, a jej funkcje przejmie Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny. Likwidacja dla chorych dzieci i ich rodziców oznaczałaby znacznie dłuższe oczekiwanie na specjalistę.

O problemie rozmawiali już przedstawiciele dyrekcji szpitala wojewódzkiego, jej ordynatorzy i Bogusław Dębski, wicemarszałek województwa podlaskiego, odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie. Do żadnych konkretnych rozstrzygnięć nie doszło, ale decyzja zapadnie w ciągu kilku dni

W związku z planowaną modernizacją i przebudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku zagrożone zostało istnienie przychodni chirurgicznej dla dzieci, która od 30 lat funkcjonowała w budynkach szpitalnych. Początkowo zakładano, że rozprzestrzenione na terenie całego miasta różne jednostki szpitala, jak przychodnie chirurgiczne właśnie (dla dzieci i dorosłych) - zostaną przeniesione i skoncentrowane w jednym miejscu, w kompleksie przy zbiegu ul. Skłodowskiej i Akademickiej. Z biegiem czasu plany te uległy zmianie i w kolejnych planach zabrakło tam już miejsca na tzw. oddziały zabiegowe.

Powodem takich zmian były straty finansowe jakie przynoszą (ok. półtora miliona rocznie) oraz konieczność wybudowania w nowym kompleksie oddzielnego piętra, co wiązałoby się z wydatkowaniem wielu milionów.

– Nas najbardziej interesuje, żeby te usługi medyczne były zapewnione, stąd bierzemy pod uwagę każdą opcję łącznie z przekazaniem kompetencji z Wołodyjowskiego do DSK. To oczywiste, że wydawanie dodatkowych pieniędzy na adaptację i modernizację szpitala jest dla nas niekorzystne i nieatrakcyjne. Zwłaszcza, kiedy łóżka czekają w innym miejscu i mamy ich zapewnienie, że przejęcie przez nich tych zadań nie odbyłoby się ze szkodą dla pacjentów – stwierdził Bogusław Dębski.

Z podjęciem jakichkolwiek decyzji wstrzymano się co najmniej do przyszłego tygodnia, do spotkania z projektantem kompleksu. Kluczowe bowiem jest dla przedsięwzięcia i zachowania przychodni chirurgicznej dla dzieci będzie to, ile budowa dodatkowego piętra i jego wyposażenie będzie kosztować. Wycena takich działań waha się od 20, przez 40 do nawet 70 mln zł. Marszałek Dębski nie ukrywa, że ta ostatnia kwota z jego punktu widzenia wydaje się nie do zaakceptowania. I apeluje do wojewody, by i on wziął odpowiedzialność, zaangażował się w tę sprawę.

– Służba zdrowia to w końcu nie tylko sprawa Urzędu Marszałkowskiego, ale i wojewody, w końcu reprezentanta rządu w naszym regionie – przekonuje Dębski. – Mam nadzieję, że w kolejnym spotkaniu weźmie udział i jego przedstawiciel.

Pod uwagę, w sprawie podjęcia ostatecznej decyzji jest brane wszystko od kwestii finansowych po  społeczne, a powinna ona zapaść do końca sierpnia.

Rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego planowane są do końca 2015 r. Ma pochłonąć ok. 300 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum