Białystok: poradnia onkologiczna dla dzieci ma szansę na kontrakt

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2012 14:29

Poradnia onkologiczno-hematologiczna przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku ma szansę na kontrakt z NFZ na 2012 r. - poinformował w środę (4 stycznia) dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu Jacek Roleder.

Klinika złożyła w konkursie na świadczenia w 2012 r. ofertę, która przegrała w konkurencji z dwoma niepublicznymi placówkami (została odrzucona ze względów formalnych). Zaprotestowali przeciwko temu rodzice dzieci chorych onkologicznie, którzy zorganizowali w środę konferencję prasową w szpitalu. Rodziców wsparł plastyk Maciej Kot, który maluje kolorowe obrazy na ścianach klinik onkologicznych, m.in. w Białymstoku.

Około 20. rodziców dzieci domagało się wyjaśnień od dyrektora szpitala oraz dyrektora NFZ w Białymstoku, dlaczego poradnia działająca przy Klinice Onkologii Dziecięcej nie dostała kontraktu. Jednostka zajmuje się leczeniem pacjentów, którzy zakończyli pobyt w szpitalu, ale wymagają długotrwałej kontroli.

Dyrektor Podlaskiego OW NFZ poinformował, że kilka dni temu został ogłoszony konkurs uzupełniający i poradnia ma szanse na kontrakt, musi tylko złożyć prawidłową ofertę spełniającą wymogi.

Konkurs ma być rozstrzygnięty w ciągu dwóch, trzech tygodni. Do tego czasu pacjentów będą prowadzić podmioty, które mają umowy z NFZ. Szpital będzie natomiast wykonywać procedury, których nie mogą one wykonać, np. płukanie cewników.

Dyrektor Roleder podkreślał, że w niepublicznych placówkach, które wygrały kontrakty, są zatrudnieni ci sami lekarze, którzy przyjmują dzieci w w poradni onkologiczno-hematologicznej.

We wtorek na konferencji prasowej podsumowującej kontraktowanie w Podlaskiem kierownictwo Funduszu ujawniło, że dotyczy to ośmiu lekarzy. Podkreślano, że w wielu konkursach podmioty niepubliczne wygrały w konkurencji z publicznymi, bo przedstawiły niższe ceny.

Dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Janusz Pomaski powiedział dziennikarzom, że był "bardzo zaskoczony", gdy dowiedział się, że jego pracownicy występują też w innych, konkurencyjnych dla szpitala ofertach. Przyznał jednak, że nie ma żadnych przepisów, które pozwoliłyby zakazać lekarzom pracy dla konkurencji.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedyną, najbardziej specjalistyczną w regionie placówką leczącą dzieci. Szefowa Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w tym szpitalu, prof. Maryna Krawczuk-Rybak poinformowała PAP, że w klinice rocznie hospitalizowanych jest 1,2 tys. pacjentów. Wielu trafia tam wielokrotnie. Poradnia onkologiczno-hematologiczna przyjmuje natomiast rocznie około 4 tys. chorych dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum