Białystok: podpisano porozumienie ws. połączenia trzech szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2011 15:09

W grudniu dojdzie do faktycznego połączenia szpitali: Specjalistycznego ZOZ-u Gruźlicy i Chorób Płuc i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kazimierza Dłuskiego (szpital zakaźny) z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.

Białystok: podpisano porozumienie ws. połączenia trzech szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Władze województwa podlaskiego i rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podpisali w środę (31 sierpnia) porozumienie w tej sprawie. 29 sierpnia zgodzili się na to radni sejmiku województwa podlaskiego, mimo że przeciw połączeniu na sesji protestowało kilkudziesięciu pracowników szpitali przyłączanych do uniwersyteckiego.

Jak informuje marszałek Jarosław Dworzański, porozumienie zakłada, że do końca listopada odbywać się będzie inwentaryzacja i wycena majątku przejmowanych szpitali, a do połowy grudnia dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) złoży wniosek o wykreślenie przejętych placówek z KRS, co będzie oznaczało ich przejęcie. Do tego czasu szpitale będą funkcjonować tak, jak dotychczas.

Uczelnia będzie musiała za 5 lat zwrócić jedynie samorządowi budynek Specjalistycznego ZOZ Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Warszawskiej, który ma być przeznaczony na potrzeby Białostockiego Centrum Onkologii. Obecnie samorząd użyczy nieodpłatnie tego majątku uczelni.

Rektor UM w Białymstoku prof. Jacek Nikliński stwierdził, że porozumienie ws. połączenia szpitali to "złoty środek" w kwestii usprawnienia lecznictwa w województwie. Wyjaśnił, że efektem fuzji będzie jeden z największych szpitali w kraju, a przejęte placówki będą rozwijane.

Jak uszczegółowił dyrektor USK dr Bogusław Poniatowski obecnie szpital ten dysponuje 836 łóżkami, przybędzie ich po połączeniu ponad 400. Teraz szpital zatrudnia 1,8 tys. pracowników, przejmie około 480 osób. Kilkadziesiąt osób ze szpitala zakaźnego jest pracownikami uczelni.

W czwartek (1 września) o szczegółach przejęcia - głównie sprawach socjalnych, pracowniczych - władze regionu, uczelni i szpitala uniwersyteckiego będą w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim rozmawiać z pracownikami przejmowanych szpitali.

Wszyscy przejmowani pracownicy mają w ramach połączenia placówek zagwarantowane zatrudnienie na okres 2 lat. Rektor Nikliński podkreślił, że uczelnia i oba szpitale kliniczne, które prowadzi (USK i dziecięcy szpital kliniczny) są w bardzo dobrej sytuacji finansowej i nie są przewidywane zwolnienia, a wręcz nowe zatrudnienia. Podkreślił, że uczelnia i szpitale kliniczne są pracodawcą dla ponad 5 tys. osób.

Z inicjatywą przejęcia Szpitala Specjalistycznego im. Karola Dłuskiego w Białymstoku wystąpił w 2010 roku do samorządowych władz województwa właśnie rektor UM w Białymstoku. Argumentował, że w szpitalu działają od lat uczelniane kliniki, szpital musi się rozwijać i poprawiać bazę dydaktyczną studentom i młodym lekarzom. Uczelnia chce na tej bazie tworzyć także nowe kliniki. W toku negocjacji powstał pomysł przekazania uczelni także szpitala gruźlicy i chorób płuc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze