Białystok: pikieta związkowców pod oddziałem NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2011 13:36

Przed siedzibą podlaskiego oddziału NFZ w Białymstoku protestują związkowcy. To efekt pominięcia szpitali w konkursie na świadczenia rehabilitacyjne w 2012 roku. Według szacunków policji we wtorkowej akcji (13 grudnia) bierze udział około trzystu osób.

Białystok: pikieta związkowców pod oddziałem NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia przyczynia się do likwidacji szpitali", "Zlikwidować NFZ", "Precz z dyskryminacją", "Dość monopolu NFZ" - takie hasła protestujący mieli na transparentach. Manifestujący przynieśli ze sobą kule rehabilitacyjne i wózek dla niepełnosprawnych, co miało symbolizować, że szpitale są traktowane jak "kula u nogi" NFZ. Przekazali je władzom podlaskiego NFZ.

Jeden z działaczy związkowych, Eugeniusz Muszyc z Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, powiedział, że związkowcy, ale też pacjenci protestują przeciwko polityce oddziału NFZ, który w konkursie na świadczenia rehabilitacyjne na 2012 rok (kontrakty mają obowiązywać przez 5 lat do 2017 roku) wybrał głównie niepubliczne placówki.

Według pracowników szpitali takie działania ograniczą dostęp do rehabilitacji pacjentom. Mówili też, że brak kontraktu oznacza dla nich utratę miejsca pracy. Dyrektorzy szpitali, które przegrały w konkursie mówili, że brak kontraktu oznacza, konieczność komercyjnej działalności, bo inaczej będą musieli zamykać poradnie, które wcześniej często były wyposażane za publiczne pieniądze, a nie mogą pobierać opłat od pacjentów.

Protestujący domagali się wyjaśnień od dyrektora podlaskiego NFZ Jacka Roledera. Tłumnie weszli do siedziby NFZ w Białymstoku i przekazali mu protest, w którym podkreślali, że "zagrożona jest kompleksowość świadczeń" rehabilitacyjnych w regionie, a publicznym placówkom grozi likwidacja. Związkowcy z Grajewa przekazali listę z podpisami około 3 tys. pacjentów wyrażających sprzeciw wobec zaistniałej sytuacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum