Białystok: personel szpitala domaga się spotkania z marszałkiem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2009 10:07

Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku w poniedziałek (23 listopada) chcą spotkać się z marszałkiem województwa Jarosławem Dworzańskim i porozmawiać o sytuacji szpitala.

Na spotkanie wybierają się przedstawiciele siedmiu związków zawodowych, działających na terenie szpitala. Chodzi o plan restrukturyzacji szpitala i likwidację, m.in. pediatrii zabiegowej, która miała pozostać w strukturach szpitala oraz o utratę szansy  na dofinansowanie szpitala na kwotę 37 mln zł. w ramach programu rozwoju regionalnego. Projekt został odrzucony ze względów formalnych.

Wobec takich planów pracownicy chcą usłyszeć, jakie co z ich miejscami pracy i – jak mówi Alicja Hryniewiecka, przewodnicząca związków pielęgniarek i położnych w tym szpitalu – chcą wiedzieć, czy powinni już się zastanawiać nad paktem gwarantowanym dla zwalnianych grupowo pracowników.

Dyrektor placówki Sławomir Kosidło mówi o konieczności wdrożenia planów restrukturyzacyjnych i likwidacji niedochodowych oddziałów wobec zmieniających się reguł postępowania w służbie zdrowia i regulowania należności za wykonane procedury medyczne. Załoga ripostując twierdzi, że niezrozumiała jest obrona pomysłu budowania pracowni kardiologii inwazyjnej, której wyposażenie kosztowało setki tysięcy złotych, a która nie ma szansy na zdobycie przyszłorocznego kontraktu z NFZ.

Jak twierdzi Hryniewicz, pracownicy nieoficjalnie dowiadują się o planach restrukturyzacji. Stąd pomysł rozmowy z marszałkiem. Przewodnicząca przekonuje, że do protestu, po ostatnich informacjach, które dotarły do załogi, gotowych jest 99 proc. pracowników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum