Białystok: pediatrię uratowali pacjenci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 października 2009 08:40

Zabiegowa chirurgia pediatryczna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego przy ulicy Wołodyjowskiego w Białymstoku nie zostanie zlikwidowana, dzięki protestom pacjentów oraz pracowników przychodni.

Białystok: pediatrię uratowali pacjenci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Plan rozbudowy i skupienia w jednym miejscu – przy ul. Akademickiej - wszystkich oddziałów i przychodni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku był powodem pierwotnej decyzji o likwidacji chirurgii zabiegowej na ul. Wołodyjowskiego, gdzie się obecnie znajduje i przeniesienia jej do Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Zgodnie z planem, do nowej siedziby trafiłyby co prawda poradnia chirurgii i urologii dziecięcej, poradnia urazowo-ortopedyczna dziecięca, pracownia preluksacyjna z pracownią USG, poradnia konsultacyjna otolaryngologii dziecięcej wraz z przyległymi oddziałami, ale bez pediatrii zabiegowej.  

Zarówno odpowiedzialny za służbę zdrowia w województwie wicemarszałek Bogusław Dębski, jak i Sławomir Kosidło - dyrektor szpitala przekonywali, że dalsze utrzymywanie oddziałów zabiegowych byłoby zbyt kosztowne.

Inne zdanie na ten temat mieli pacjenci, pracownicy przychodni przy ul. Wołodyjowskiego oraz środowisko pediatryczne, którzy utrzymywali, że Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, obsługujący cały region, nie będzie w stanie poradzić sobie ze zwiększona liczbą pacjentów. Przychodnia bowiem przyjmuje rocznie ponad 32 tys. dzieci.

Argumenty środowisk pediatrycznych i pacjentów sprawiły, że decydenci zmienili zdanie i doszli do wniosku, że w dłuższej perspektywie dla szpitala i pacjentów korzystniejsze jest zapewnienie kompleksu usług, a nie tylko wycinka.

Okazało się ponadto, że problemem nie jest dobudowa w nowo projektowanym kompleksie dodatkowego piętra, w którym zmieściłaby się dotychczasowa przychodnia chirurgiczna. Będzie kosztować ok. dziesięciu milionów złotych.

Do czasu wybudowania nowej siedziby Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, dziecięca przychodnia chirurgiczna pozostanie w swojej starej na ulicy Wołodyjowskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum