Białystok: mobilny rentgen za (głównie) unijne dotacje

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2010 16:55

W czerwcu ma kursować po podlaskich gminach ambulans rentgenowski. Przebada kilkanaście tysięcy osób z grup ryzyka.

Zakup ambulansu z mobilnym systemem radiografii cyfrowej do badań klatki piersiowej był możliwy m.in. dzięki środkom uzyskanym z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach projektu „Program profilaktyczny chorób płuc i gruźlicy szansą na zdrowe społeczeństwo Podlasia”.

Realizacja programu będzie kosztowała ponad 1,6 miliona złotych. Zarząd województwa przyznał ponad 200 tysięcy złotych na zakup specjalnego ambulansu z rentgenem.

– Jest to program finansowany głównie z funduszy norweskich – wyjaśniła Kurierowi Porannemu Teresa Kamińska, dyrektorka Specjalistycznego ZOZ Gruźlicy i Chorób Płuc w Białymstoku.

To właśnie kierowana przez nią placówka będzie wykorzystywała ambulans. Dzięki uczestnictwie w innym projekcie („Zakup aparatury medycznej i sprzętu diagnostycznego dla Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Białymstoku”) białostocki ZOZ ma również aparat cyfrowy Pulmoskan-760 do badania klatki piersiowej.

Kupiony teraz sprzęt jest najnowszej generacji, wykonuje zdjęcia o pełnym formacie obrazu, przy dawkach promieniowania zdecydowanie niższych od dawek w klasycznym małym obrazku. Odczyt zdjęcia odbywa się na ekranie monitora o wysokiej rozdzielczości gwarantując dużą dokładność.

Norweski Mechanizm Finansowy, poularnie zwany fnduszami norweskimi, to bezzwrotna pomoc finansowa dla krajów nowo przyjętych do Unii Europejskiej. Wraz z Mechanizmem Finansowym Europejskiego Obszaru Gospodarczego stanowi dodatkowe źródło pomocy zagranicznej (poza Funduszem Strukturalnym i Funduszem Spójności).

Pomoc ta kierowana jest ze strony krajów EFTA (Liechtenstein, Norwegia, Islandia) do najmniej zamożnych krajów Unii Europejskiej o najniższym PKB. Kraje EFTA w zamian oczekują możliwości korzystania ze swobód jednolitego rynku. W projekcie na lata 2004-2009 Polsce przyznano w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 263,938 mln euro (w ramach obu funduszy przyznano 533,51 mln euro).

Więcej: Kurier Poranny

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum