Białystok: lepiej to już było, dalej będzie po staremu

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2009 11:30

Białostockie szpitale mają dostać od NFZ tyle pieniędzy na leczenie w 2010, ile w tym roku. To wciąż za mało - twierdzą ich dyrektorzy.

Nowe oferty finansowe Funduszu do podlaskich szpitali miały trafić jeszcze przed świętami. Ostatecznie Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w Białym stoku faksy z nowymi propozycjami zaczął wysyłać do szpitali dopiero we wtorek (29 grudnia).

Dyrektorzy szpitali mają czas do końca roku na ostateczne podpisanie kontraktów. Wcześniejsze propozycje propozycje NFZ były dla placówek szpitalnych nie do przyjęcia. Niektóre z nich otrzymały propozycje nawet o kilkanaście procent niższe niż rok temu. Żaden szpital nie zgodził się na ich przyjęcie.

– Gdybyśmy się zgodzili na proponowany kontrakt, musielibyśmy ograniczyć przyjęcia pacjentów i zwolnić część załogi lub obciąć pensje – tłumaczył Bogusław Poniatowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, kiedy tylko dostał pierwszą propozycję NFZ.

O godz. 15.00 w środę (29 grudnia) rzecznik podlaskiego NFZ poinformował, że zgodnie z ustaleniami pomiędzy minister zdrowia a przedstawicielami związku powiatów polskich zaproponowane przez fundusz kontrakty są na ogólnym poziomie z dnia 30 czerwca bieżącego roku. W porównaniu z pierwotnymi propozycjami obecne są o około 63 milionów złotych wyższe.

– Pula pieniędzy przeznaczona na kontrakty szpitali została powiększona o 16 mln zł z rezerwy ogólnej, będącej w dyspozycji prezesa NFZ. Pozostałe dodatkowe pieniądze zostały wygospodarowane z przesunięcia znacznych środków z refundacji cen leków oraz innych rodzajów świadczeń - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Adam Dembski, rzecznik podlaskiego NFZ.

Dyrektorzy, do których faksy dotarły z nowymi propozycjami NFZ, nie byli jeszcze w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, czy przyjmą ofertę Funduszu. Kiedy w środę (30 grudnia) w godzinach południowych pytaliśmy rzecznika NFZ czy któryś ze szpitali zdecydował się na podpisanie kontraktu nie otrzymaliśmy pozytywnej odpowiedzi.

– Mamy nadzieję, że do jutra szpitale potwierdzą drogą faksową przyjęcie naszych propozycji. Z tego co wiem jutro spotka się Konwent Starostów województwa, który ma podjąć decyzję dotyczącą podpisywania bądź nie podpisywania kontraktów przez szpitale powiatowe – poinformował rynekzdrowia.pl rzecznik podlaskiego Funduszu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum