Białystok: konkursy uzupełniające pozwolą znieść opłaty

Autor: poranny.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2012 10:50

Normalizuje się sytuacja w poradniach Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Był moment, że aż z jedenastoma Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ nie podpisał kontraktów na świadczenia medyczne. Dlatego wprowadzono w nich cenniki opłat.

Jak czytamy w internetowym wydaniu Kuriera Porannego, w poradniach ginekologicznej, onkologicznej i hematologicznej zniesiono już opłaty. Podobnie ma być wkrótce w poradni neurologicznej.

Janusz Pomaski, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zapowiedział, że we wtorek (21 lutego) ma być rozstrzygnięty konkurs uzupełniający, który - jak sądzi - wygra jego szpital, więc niebawem poradnia neurologiczna także będzie przyjmowała pacjentów w ramach ubezpieczenia. Cenniki pozostaną teraz tylko w trzech poradniach: logopedycznej, genetycznej i chorób metabolicznych.

Szpital odczuł spadek liczby pacjentów, gdyż nie byli oni w stanie płacić za leczenie.

Przypomnijmy, że w Białymstoku z powodu utraty kontraktów przed siedzibą NFZ protestowali związkowcy ochrony zdrowia, a Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło w oddziale NFZ kontrolę.

Rozstrzygnięciami konkursu ofert oburzone były władze samorządowe województwa, które uznały, że umowy dostały głównie niepubliczne podmioty (np. zakresie rehabilitacji dziecięcej kontraktu na te świadczenia nie dostał m.in. UDSK w Białymstoku), a pominięte zostały placówki samorządowe, w tym szpitale powiatowe.

Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ, informował nas, że do Funduszu wpłynęło 331 odwołań od wyników kontraktowania. Dodał, że w 2012 r. podlaski NFZ otrzymał na świadczenia o 131,8 mln zł więcej niż w 2011 roku.

Zapowiedział, że w tym roku większą pulę środków otrzymają przede wszystkim szpitale, gdzie ma być przekazanych o 66 mln zł więcej niż w 2011 r. Mniej pieniędzy będzie natomiast na refundację leków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum