Białystok: kolejny pozew o nadwykonania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2010 16:02

Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku skierował do sądu pozew przeciwko NFZ o zapłatę za nadwykonania za 2009 rok.

Szpital będzie dochodził przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zwrotu blisko 6,6 mln zł. To największa lecznica prowadzona przez samorząd województwa podlaskiego i jedna z największych w całym regionie.

Wcześniej zdecydowały się na podobny krok szpitale powiatowe w Kolnie i Grajewie. Pierwszy proces, z powództwa Szpitala Powiatowego w Grajewie, rozpoczął się w kwietniu, ale na razie jest odroczony bezterminowo, m.in. z powodu kontroli zarządzonej przez NFZ w grajewskiej placówce. Ta domaga się ponad 1,8 mln zł za świadczenia wykonane ponad limit na oddziałach: dziecięcym, zakaźnym, wewnętrznym i chirurgii ogólnej. Szpital w Kolnie domaga się ponad 444 tys. zł za nadwykonania pediatryczne.

Jak poinformował we wtorek (18 maja) rzecznik Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Adam Dębski, w obu szpitalach trwa kontrola NFZ, który szczegółowo analizuje dokumentację medyczną. Kontrola dotyczy realizacji umów na świadczenia medyczne w 2009 r.

Dębski przyznał, że Fundusz ma zawsze prawo do przeprowadzenia kontroli, ale te dwie są konsekwencją pozwów: płatnik chce się przygotować do rozpraw w sądzie, gdzie musi dysponować szczegółowym materiałem i analizą poszczególnych przypadków medycznych. Takich danych nie ma, ponieważ  dostaje ze szpitala jedynie ogólne sprawozdania.

Taka sama kontrola odbędzie się w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, ale – jak podkreślił rzecznik – termin nie jest na razie znany.

Ogółem, jak informował Dębski, po zawarciu ugód, kwota kontraktów ze wszystkimi świadczeniodawcami w zakresie leczenia szpitalnego za rok 2009 wyniosła ponad 732,7 mln zł, zaś kwota nadwykonań sięga 54,3 mln zł.

Za ubiegły rok opłacone zostały tylko nadwykonania w procedurach ratujących życie (np. ostre zespoły wieńcowe) i nielimitowanych (np. porody, przeszczepy). Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zakończył 2009 r. stratą w wysokości prawie 50,7 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum