Białystok: inwestycja w USK zagrożona nie jest, ale poślizg będzie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 października 2009 09:18

Rozbudowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku potrwa do siedmiu lat, a nie jak pierwotnie zakładano cztery. Powodem są formalności i cięcia budżetowe.

Białystok: inwestycja w USK zagrożona nie jest, ale poślizg będzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W białostockim środowisku uniwersyteckim pojawiły się obawy, że w związku z kryzysem padnie koncepcja rozbudowy  Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Niepokój wzbudziła korekta planu finansowego inwestycji na ten rok z 30 mln złotych do 12 milionów 39 tysięcy złotych.

Bogusław Poniatowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wyjaśnia, że w tym roku planuje się zakończenie prac koncepcyjnych, a następnie wyłonienie wykonawcy w drodze przetargu. Uwzględniając czas na jego ogłoszenie, zebranie ofert, ewentualne protesty czy arbitraż należy zakładać, że budowa może rozpocząć się  w I lub w II kwartale  przyszłego roku.

Prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku tłumaczy, że obawy nie są nieuzasadnione. A to dlatego, że rząd wszędzie szuka oszczędności, a rozbudowa szpitala uniwersyteckiego ma być finansowana ze środków budżetu państwa i jest zapisana w planie finansowym na szczeblu centralnym. Chyczewski przyznaje, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku powołał specjalny sztab, który ma tę sytuacje monitorować. Poproszono również podlaskich posłów, by wstawili się za naszą uczelnią, gdy zaistnieje taka potrzeba.  

Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia uspokaja i mówi, że nie ma korekty łącznej kwoty przeznaczonej w budżecie na inwestycję, a tegoroczna korekta wynika z niewykorzystania w pełni 30 mln złotych w tym roku przewidzianych planem na realizację tego przedsięwzięcia. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny to największa placówka medyczna na Podlasiu. Nowy kompleks medyczny będzie miał 70 tys. m kw. powierzchni (do istniejących zostaną dobudowane nowe budynki. Sale chorych mają być małe, najwyżej trzyosobowe. Sale operacyjne natomiast zostaną wyposażone w klimatyzację i profesjonalne zaplecze. Z Choroszczy przeniesiona zostanie klinika psychiatrii i nerwic. W planach jest również stworzenie zaplecza do przeszczepów szpiku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze