Białystok: grafik dyżurów tylko do 15 stycznia, a potem...

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2018 10:02

Od stycznia Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku zawiesza planowane zabiegi. Na pomoc mogą liczyć tylko pacjenci w nagłych sytuacjach. Dla pacjentów to fatalna wiadomość, bo to jedyny dziecięcy szpital w regionie. Tutaj są odsyłane wszystkie poważniejsze przypadki z całego województwa podlaskiego.

Białystok: grafik dyżurów tylko do 15 stycznia, a potem...
Fot. archiwum

Lecznica opracowała grafik dyżurów do 15 stycznia. Jak mówi Anna Wasilewska, dyrektor placówki, później może być coraz gorzej. Prowadzone są rozmowy i negocjacje z lekarzami, ale to niewiele daje. Oświadczyli bowiem, że przyłączają się do ogólnokrajowego protestu.

Chodzi o wypowiedzenie klauzuli opt-out (zrobiło to ok. 90 proc. lekarzy z UDSK), która zezwala na branie większej liczby dyżurów. Stąd zamiast 8-10 dyżurów miesięcznie lekarze będą mieć jedynie 2-3. To oznacza poważne ograniczenie działalności szpitala.

Na razie żaden oddział nie zostanie zamknięty, ale jest problem z zapewnieniem obsady np. na oddziale zakaźnym czy SOR. To oznacza, że do szpitala będą przyjmowane dzieci tylko w nagłych przypadkach, a planowane zabiegi zostaną ograniczone. Zaś kolejki w poradniach będą jeszcze dłuższe.

Więcej: www.wspolczesna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum