Białystok: fuzja szpitali niezgodna z prawem?

Autor: Gazeta Wyborcza, SAB/Rynek Zdrowia • • 07 września 2011 11:26

Choć zarząd województwa podlaskiego zdecydował, a radni przegłosowali połączenie Specjalistycznego ZOZ Gruźlicy i Chorób Płuc w Białymstoku z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku, pracownikom obu placówek trudno jest to zaakceptować. Twierdzą, że zostali oszukani i walczą o autonomię.

Białystok: fuzja szpitali niezgodna z prawem?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Do wojewody podlaskiego wpłynęło pismo ze Specjalistycznego ZOZ Gruźlicy i Chorób Płuc w Białymstoku. A w nim prośba o unieważnienie uchwały sejmiku województwa podlaskiego z 29 sierpnia br. Zdaniem pracowników i dyrekcji, którzy powołują się na opinie radców prawnych jak również dyrektora departamentu prawnego Ministerstwa Zdrowia uchwała w sposób rażący narusza prawo.

Zdaniem Teresy Kamińskiej, dyrektor szpitala gruźliczego, radni przed głosowaniem nie uwzględnili opinii rady społecznej szpitala, nie odbyły się konsultacje ze związkami zawodowymi oraz nie uwzględniono sprzeciwu NSZZ "Solidarność" wobec połączenia ze szpitalem klinicznym.

Joanna Gaweł, rzecznik wojewody podlaskiego zapewnia, że każda uchwała sejmiku województwa podlaskiego jest sprawdzana pod względem prawnym przez służby wojewody z urzędu. 

- Można ją unieważnić jeśli narusza prawo. Urząd ma na to 30 dni od momentu wpłynięcia uchwały, a wpłynęła do urzędu 5 września. Zaś list ze szpitala wpłynął do Biura Podawczego PUW 6 września. Wojewoda zapozna się z nim gdy wróci ze spotkań w regionie, które trwają od rana. Na rozpatrzenie skargi szpitala wojewoda ma również 30 dni - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik.

Tymczasem władze uczelni uspokajają pracowników szpitala, że z powodu fuzji nie będzie zwolnień ani obniżek pensji. Nie zmniejszy sie takze liczba łóżek w szpitalu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum