Białystok: dyrekcja szpitala porozumiała się z pielęgniarkami, koniec protestu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2018 09:54

Pielęgniarki podpisały porozumienie z dyrekcją Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Szpital przywrócił planowe przyjęcia pacjentów.

Białystok: dyrekcja szpitala porozumiała się z pielęgniarkami, koniec protestu. Fot. PTWP

Tydzień temu ponad 80 proc. szpitalnego personelu pielęgniarskiego wzięło kilkudniowe zwolnienia na podreperowanie zdrowia lub urlopy na żądanie i nie przyszło do pracy. Do pielęgniarek dołączyli ratownicy medyczni i rejestratorki z SOR-u. Domagali się w ten sposób podwyżek płacy zasadniczej. Protestujący żądali 400 zł podwyżki.

Przez pierwsze dni dyrekcja szpitala odmawiała spełnienia ich żądań. Wstrzymano planowe przyjęcia dzieci, ograniczono świadczenia i odwołano planowe zabiegi.

Ostatecznie pielęgniarkom udało się dojść do porozumienia z dyrekcją placówki. Zgodnie z ustaleniami wszystkie pielęgniarki otrzymają po 165 zł podwyżki. Do tego dojdzie dopłata maksymalnie do 332 zł dla osób, które nie osiągają 20 proc. wynagrodzenia wedle ustawy wyrównującej pensje w zawodach medycznych oraz zmodyfikowane progi we wcześniej stworzonej przez pielęgniarki tabeli płac. Największe podwyżki uzyskają pracownicy, którzy są w wieku przedemerytalnym i posiadają specjalizację.

Szacunkowe koszty, które poniesie szpital w związku z podwyżkami dla poszczególnych grup zawodowych w szpitalu to około 4 mln zł rocznie.

Więcej: bialystok.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum