Białystok: ciąg dalszy w Strasburgu?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2010 14:45

Okręgowy Sąd Pracy w Białymstoku oddalił trzy apelacje w sprawie odszkodowań za nierówność płacową. Lekarze chcą dochodzić swoich praw w Strasburgu.

Zdaniem Ryszarda Kijaka sekretarza generalnego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy nierówność płacowa, z którą lekarze występowali do sądu, polega na tym, że uczący się zawodu lekarze rezydenci mają wyższe wynagrodzenia zasadnicze niż etatowi lekarze specjaliści, którzy ich szkolą. Mimo, że sąd nie uznał racji lekarzy, nie chcą oni na tym poprzestać.

– Spodziewaliśmy się, że sąd rejonowy lub okręgowy może nie wydać korzystnych dla lekarzy wyroków. Zresztą, gdyby to zrobił, to apelacje i kasacje z pewnością złożyliby pozwani pracodawcy. Od początku byliśmy nastawieni na wyczerpanie drogi prawnej w kraju aż do końca. W razie niekorzystnego werdyktu w Sądzie Najwyższym będziemy się starali złożyć pozwy w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Strasburgu – stwierdza w rozmowie z dziennikarką Dziennika Gazeta Prawna Ryszard Kijak.

Zdaniem sekretarza generalnego OZZL przy wydawaniu werdyktu sąd wziął pod uwagę tylko połowę stanu faktycznego całej sytuacji, czyli że pracodawcy nie mają wpływu na wysokość wynagrodzeń rezydentów, którzy finansowani są przez Ministerstwo Zdrowia.

– Natomiast druga połowa stanu faktycznego jest taka, iż pracodawcy mają wpływ na wysokość płac specjalistów. Sędziowie natomiast uporczywie uciekają od tego aspektu. Skoro zatrudnia się rezydenta za określoną stawkę wynagrodzenia, to specjaliście trzeba zwiększyć wynagrodzenie zasadnicze powyżej tej stawki. Mówi o tym art. 78 par. 1 kodeksu pracy. Zgodnie z nim wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Rezydenci są zatrudnieni na umowy o pracę w placówkach opieki zdrowotnej, a nie w Ministerstwie Zdrowia, są więc takimi samymi pracownikami tych zakładów jak specjaliści etatowi. Pracodawca musi stosować wymienione kryteria w odniesieniu do obu tych grup.

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum