Białystok: Uniwersytet Medyczny nie przejmie oddziału zakaźnego

Autor: Gazeta Wyborcza, AK /Rynek Zdrowia • • 16 września 2010 10:57

Oddział obserwacyjno-zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białymstoku nie zostanie przejęty przez tutejszy Uniwersytet Medyczny - zdecydował zarząd województwa podlaskiego.

Białystok: Uniwersytet Medyczny nie przejmie oddziału zakaźnego

Jacek Nikliński, rektor UM, kilka tygodni temu napisał do marszałka województwa list intencyjny, w którym zaproponował przejęcie jednostki przez uczelnię. Członkowie zarządu województwa nie zgodzili się z argumentami rektora, zostawiając jednak otwartą furtkę na przyszłość dla takiej decyzji.

– Zarząd jednogłośnie zdecydował, iż propozycja UM może stanowić punkt otwierający proces konsultacji w tej sprawie. Z uwagi jednak na wagę przedsięwzięcia konieczne jest wcześniejsze opracowanie koncepcji rozwoju ośrodka po jego ewentualnym przejęciu, przeprowadzenie licznych analiz oceniających wieloletnie, pozytywne oraz negatywne skutki podobnej decyzji – mówi Gazecie Wyborczej Urszula Arter z gabinetu marszałka.

Zdaniem dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Henryka Misiewicza, przejęcie oddziału przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku odbyłoby się ze szkodą dla pacjentów.

Jak wyjaśnia dyrektor, szpital oraz wspomniany oddział są zmodernizowane i świetnie wyposażone.

– To byłoby przekazanie majątku samorządowego państwu, ponieważ szpital należy do samorządu województwa, a uczelnia podlega administracji państwowej – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Misiewicz. Dodaje również, że w rozmowach na temat ewentualnego przejęcia oddziału nie zwracano uwagi na aspekt prawny tego przedsięwzięcia.

Jego zdaniem próby przejęcia oddziału to zwykły „skok na kasę”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum