Białystok: Uniwersytecki Szpital Kliniczny wznowił planowe przyjęcia pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2020 13:12

Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku wznowił w poniedziałek (4 maja) planowe przyjęcia pacjentów na zabiegi. Termin przyjęcia i inne szczegóły szpital ustala wcześniej telefonicznie z pacjentem.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku Fot. USK w Białymstoku.

W związku z epidemią koronawirusa, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku nie przyjmował pacjentów na planowe zabiegi od 17 marca. Do szpitala byli jedynie przyjmowani pacjenci w stanach zagrożenia życia lub onkologiczni.

Rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała PAP w poniedziałek, że szpital zdecydował o przywróceniu planowych przyjęć pacjentów to klinik, bo - mimo epidemii koronawirusa - pacjenci nie przestali przecież chorować na inne choroby i wymagają pomocy. Szpital USK jest najbardziej specjalistycznym szpitalem w Podlaskiem, w niektórych dziedzinach, np. operacjach kardiochirurgicznych jest jedynym świadczeniodawcą w województwie.

Malinowska-Olczyk zaznaczyła, że to lekarze z poszczególnych klinik, na podstawie danych medycznych ustalają, którzy pacjenci, w jakiej kolejności, będą przyjmowani do szpitala. Termin przyjęcia będzie wcześniej telefonicznie ustalony z pacjentem.

Przy przyjęciu do szpitala obowiązują również szczególne środki ostrożności w związku z ryzykiem koronawirusa. Pacjenci będą przechodzić obowiązkową wstępną kwalifikację: będzie im mierzona temperatura, będą wypełniać szczegółową ankietę epidemiologiczną, będą też kierowani na testy pod kątem koronawirusa, będą im pobierane wymazy do takich badań - jeśli będą takie wskazania. Kwalifikacja pacjentów odbywać się będzie w ustawionych przed szpitalem kontenerach i namiocie.

"Nie będą przyjmowani pacjenci z objawami ostrej infekcji wirusowej. Wywiad i badanie kliniczne będą decydować o tym, czy pacjent będzie kierowany na wymaz w kierunku koronowirusa. W przypadku wyniku pozytywnego i w zależności od stanu zdrowia, pacjenci będą kierowani na izolację domową bądź przekazywani do szpitali jednoimiennych w Białymstoku lub w Łomży. Chorzy po zakończeniu leczenia i uzyskaniu wyniku negatywnego będą w późniejszym terminie przyjmowani do szpitala" - tłumaczy w komunikacie prasowym rzeczniczka USK.

W USK na co dzień, poza warunkami epidemii, działa 26 sal operacyjnych. Malinowska-Olczyk podała, że gdy wstrzymano planowe przyjęcia z powodu epidemii koronawirusa, zabiegi operacyjne odbywały się średnio w jednej trzeciej tych sal, było ich znacznie mniej.

Wciąż nie działają jeszcze przyszpitalne poradnie. USK nie podaje jeszcze na razie, kiedy zaczną przyjmować pacjentów.

Izabela Próchnicka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum