Białystok: Uniwersytecki Szpital Kliniczny wznawia planowe przyjęcia

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2020 11:53

Od poniedziałku (4 maja) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wznawia planowe przyjęcia pacjentów. Chorzy będą informowani o terminach hospitalizacji i zabiegów telefonicznie przez pracowników poszczególnych klinik.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak informuje nas Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, wprowadzone zostają również dodatkowe procedury, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i personelowi szpitala.

- Pacjenci zgłaszający się na planową hospitalizację, będą musieli przejść przez wstępną kwalifikacje prowadzoną w ustawionych przed szpitalem namiocie i kontenerze. Każdy pacjent będzie miał mierzoną temperaturę oraz będzie zobowiązany do wypełnienia szczegółowej ankiety epidemiologicznej. Nie będą przyjmowani pacjenci z objawami ostrej infekcji wirusowej - informuje rzeczniczka. 

Wywiad i badanie kliniczne będą decydować o tym, czy pacjent będzie kierowany na wymaz w kierunku koronowirusa. W przypadku wyniku pozytywnego i w zależności od stanu zdrowia pacjenci będą kierowani na izolację domową bądź przekazywani do szpitali jednoimiennych w Białymstoku lub w Łomży. Chorzy po zakończeniu leczenia i uzyskaniu wyniku negatywnego będą w późniejszym terminie przyjmowani do szpitala.

Pacjenci, którzy nie będą testowani (czyli u których wywiad i badanie kliniczne będą wskazywać na minimalne ryzyko zakażenia) będą przyjmowani do szpitala z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego - każdy pacjent będzie traktowany jako potencjalnie zakażony. Obecnie szpital posiada odpowiednią ilość środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji, tak by zabezpieczyć właściwie personel i pacjentów. Ponadto te materiały są już dostępne na rynku i będą systematycznie uzupełniane.

"Biorąc pod uwagę, że w USK wiele klinik to jednostki monopolistyczne, czyli jedyne w regionie północno-wschodniej Polski, zależy nam by pacjenci mogli otrzymać właściwą pomoc. Dyrekcja szpitala planuje w najbliższym czasie przywrócić również wizyty w poradniach specjalistycznych. Przez poradnie kwalifikowani są bowiem pacjenci na planowe hospitalizacje. O uruchomieniu poradni poinformujemy w kolejnym komunikacie" - informuje USK.

Planowe przyjęcia w USK w związku z sytuacją epidemiologiczną zostały zawieszone 17 marca. Od tego czasu przyjmowani byli jedynie pacjenci w stanie zagrożenia życia, a także z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby onkologicznej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum