Białystok: USK w trudnej sytuacji finansowej. Ograniczy planowe przyjęcia?

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 05 października 2016 11:36

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ma poważne problemy finansowe. Ub.r. zamknął stratą 15 mln zł. W br. sytuacja jeszcze się pogorszyła. Od stycznia do końca sierpnia bilans strat powiększył się o kolejne 21 mln zł.

Białystok: USK w trudnej sytuacji finansowej. Ograniczy planowe przyjęcia?
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białystoku Fot. Archiwum

Jak podkreśla prof. Adam Krętowski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który jest jednostką prowadzącą szpital, dzieje się tak, ponieważ NFZ nie płaci za nadwykonania. Suma niezapłaconych nadlimitów sięga już 31 mln zł - informuje Kurier Poranny.

Rektor ostrzega, że jeśli nic się nie zmieni, szpital straci w końcu możliwość funkcjonowania. Sytuację pogorszyła jeszcze zmiana wycen w kardiologii inwazyjnej i okulistyce. Do tej pory nadwyżkami finansowymi z tych oddziałów można było przynajmniej częściowo pokrywać straty innych. Obecnie nie jest to już możliwe.

NFZ zapowiada, że ma do dyspozycji dodatkowe 33 mln zł, przy czym część tych środków ma trafić do USK. Ile - tego na razie nie wiadomo.

Gdy to nie wystarczy, trzeba będzie - w ocenie rektora - wdrożyć plan B, tj. ograniczenia w przeprowadzaniu planowanych zabiegów, oszczędności prądu i tzw. osobowe.

Więcej: www.poranny.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum